Po referende o brexite, ktoré sa uskutočnilo v júni 2016, sa dalo očakávať, že stúpne počet žiadateľov o írsky cestovný pas. Zhruba desaťročie odvtedy sa ukazuje, že tento záujem neutícha, dokonca prekonáva rekordy. Dôvodov je niekoľko, súvisia s tým, čo sa deje na britskej pôde aj na území európskej dvadsaťsedmičky.
Britom, ktorých oddeľuje od ostrovného štátu krátka vzdialenosť medzi dvomi brehmi Írskeho mora, uľahčuje prístup k írskemu pasu tamojšia legislatíva. Požiadať oň môže ktokoľvek na svete, ak sa jeden z jeho rodičov narodil v Írsku. Rovnaké právo sa za určitých podmienok vzťahuje na cudzincov, ktorých starí rodičia pochádzajú z tejto krajiny, kde žije približne 5,3 milióna ľudí.
Kedysi bol dopyt Britov po írskom občianstve nízky. Pred referendom o brexite oň žiadalo pravidelne rok čo rok ani nie tisíc ľudí, ale už v roku 2017 ich bolo približne 8-tisíc. Hranicu 10-tisíc prekonali žiadatelia už v nasledujúcom roku. „Na začiatku tohto roku írska vláda zvýšila počet pracovníkov a pasových oddeleniach, aby sa vyrovnala s nárastom počtu žiadateľov," upozornil na konci decembra 2018 denník Guardian. V roku 2019 írske úrady posudzovali až viac ako 20-tisíc žiadostí. Ďalšie dva roky sprevádzal útlm, ktorý vyznieval pochopiteľne: išlo o obdobie pandémie koronavírusu, keď sa zvlášť takmer nikam nedalo cestovať.
Od roku 2022 je vidieť v štatistikách opäť trvalo vzostupný trend. Predvlani zaznamenali znovu viac ako 20-tisíc žiadostí zo Spojeného kráľovstva a najnovší údaj poukazuje na dosiahnutie rekordu: „V minulom roku to bolo o 15 percent viac v porovnaní s rokom 2023," napísali noviny Financial Times s tým, že o írsky pas prejavilo záujem zhruba 23,5-tisíca ľudí z Anglicka, zo Škótska, z Walesu a zo Severného Írska.
Kto asi najviac z nich prejavuje záujem o vystavenie írskeho cestového dokladu? Nepochybne tí, čo pracujú v EÚ alebo si hľadajú zamestnanie v niektorom z členských štátov únie. Ďalšiu skupinu tvoria ľudia v Spojenom kráľovstve, ktorí sa rozhodli kúpiť si niekde v EÚ nehnuteľnosť. Ide nielen o osoby v produktívnom veku, ale aj o dôchodcov, ktorí chcú žiť v príjemnejšom podnebí v južanských štátoch najmä v stredomorskej oblasti. Denník Financial Times podotkol, že rastúci záujem o írsky pas súvisí so zhoršeným ekonomickým výhľadom v Británii a s očakávaným zvyšovaním daní.

Čo sa týka diania v EÚ, Britov môže motivovať k získaniu írskeho občianstva fakt, že niektoré krajiny sa rozhodli sprísniť podmienky nadobúdania nehnuteľností občanmi z nečlenských krajín únie. Špeciálne to platí o Španielsku. Tamojšia vláda len nedávno oznámila, že sa rozhodla zaviesť daň až vo výške 100 percent v prípade bytov a domov, ktoré si kúpia cudzinci zo štátov, ktoré nie sú členmi európskej dvadsaťsedmičky.
Mimochodom, čo odhaľujú prieskumy verejnej mienky o odchode Spojeného kráľovstva z rodiny európskych štátov? Najprv pripomeňme, že v júni 2016 podporilo rozluku s EÚ dovedna 51,9 percenta hlasujúcich (iba v Škótsku bol výsledok v prospech zotrvania v únii). Prieskumy v ostatnom čase ukazujú, že väčšina Britov sa nazdáva, že referendum malo dopadnúť opačne: zhruba 55–57 percent opýtaných v posledných anketách sa vyjadrilo v zmysle, že brexit bol chybný krok.
