Mesto Poľarnyje Zori má iba okolo 14-tisíc obyvateľov, takže miestni vedúci predstavitelia mohli navštíviť niekoľko matiek padlých príslušníkov armády priamo u nich doma. „Na zverejnených fotografiách je vidieť, že okrem kvetov tajomníčka Jednotného Ruska Anna Machutová a starosta Poľarnych Zor Maksim Čongajev odovzdali matkám mŕtvych vojakov mlynčeky na mäso," upozornil kanál Mediazona na sociálnej sieti Telegram.
Miestna politická organizácia Jednotného Ruska publikovala snímky pri príležitosti MDŽ na sociálnej sieti VKontakte. Machutová a Čongajev pravdepodobne obdarovali dokopy tri Rusky v meste, ktoré sa nachádza na polostrove Kola. „Milé matky, ďakujeme vám za vašu odvahu a lásku, ktorú vkladáte do výchovy vašich detí. Ich hrdinstvo zostane navždy v našej pamäti a poslúži ako príklad odvahy a vlastenectva pre budúce generácie. Buďte zdravé a šťastné! Poklona vašim hrdinským synom!" napísali na sociálnej sieti.
Ženy dostali do kuchyne užitočného pomocníka v podobe bielej techniky, čo si však mohli pomyslieť, keď zbadali tento dar k MDŽ? „Vojnové bitky s veľkými stratami sa nazývajú mlynčeky na mäso. Najmä počas ruskej invázie na Ukrajinu sa takto označovali boje o mesto Bachmut," poznamenal server Echo.
Status pri príležitosti MDŽ na sieti VKontakte komentovali viacerí používatelia internetu. Medzi príspevkami sa objavili komentáre, v ktorých prispievatelia upozornili na nechutné vyvolávanie dojmu o mlynčekoch na mäso v dejisku najťažších bojov. Server Meduza upozornil, že aktivistka Violetta Grudinová si ako prvá všimla, že po spŕške kritiky miestni predstavitelia Jednotného Ruska radšej uzavreli debatu pod ich príspevkom. Tým sa však prípad neskončil.
Po výčitkách reagovali miestni lídri vládnucej strany v Poľarnych Zorách nakrútením krátkeho videa s jednou z obdarovaných žien. „Ďakujem Jednotnému Rusku za krásnu kyticu. Darovali mi mlynček na mäso, v podstate ho potrebujem. Chcela som si ho kúpiť a vy ste mi ho darovali. V podstate som vás oň poprosila." Žiada sa dodať, že pri jej zmienke „v podstate" nie je vôbec isté, či sa skutočne obrátila na Machutovú a Čongajeva pred ich návštevou s prosbou, aby jej kúpili mlynček na mäso.

Starosta potvrdil verziu tejto matky padlého vojaka: „Mlynček na mäso nebol súčasťou štandardnej súpravy (darov), ale žena oň požiadala a, samozrejme, nemohli sme ju odmietnuť." Tvrdenie Čongajeva však pokrivkáva: aj ďalšia žena na inej snímke si totiž prevzala mlynček na mäso. Rovnaký typ v škatuli od rovnakého výrobcu. Tretia krabica má inú farbu obalu, ale vyzerá to tak, že tiež išlo o tento prístroj do kuchyne. Aj ony dve zatúžili po mlynčeku na mäso?
Predstavitelia Jednotného Ruska v Poľarnych Zorách odmietajú hovoriť takpovediac o brutálnom prehrešku, naopak, kritizujú tých, čo darovanie „mjasorubky" odsúdili. „Politická strana o nich tvrdí, že sa snažia obrátiť gratulácie hore nohami, a vyzvala nepodporovať neľudské a provokatívne interpretácie," informoval server Meduza.
Na zmienených snímkach sa dá identifikovať mlynček na mäso ako typ MG-2000 S. Je od výrobcu Gorenje. Podľa aktuálnych informácií sa na Slovensku už nepredáva. Keď bol v ponuke, stál približne 130 eur. Na jednom z internetových obchodov, ktorý má svoju centrálu v Moskve, sa dá nájsť rovnaký typ elektrického mlynčeka, ktorý melie nielen mäso, ale používa sa aj pri výrobe klobás, za 22-tisíc rubľov. Cena je výrazne vyššia v porovnaní s rovnakou (už neaktuálnou) ponukou na slovenskom trhu. V prepočte to vychádza totiž až na 220 eur.
Čo sa týka ruských strát počas bojov proti Ukrajine, nikde sa nedá nájsť dôveryhodná štatistika. Kto si chce trochu precvičiť hlavu z matematiky, môže si vytvoriť priemer z rôznych údajov. Dáta o najnižšom počte zabitých Rusov pochopiteľne pochádzajú z Kremľa: prezident Vladimir Putin ich naposledy konkretizoval v lete minulého roku, keď hovoril o 135-tisícoch padlých ruských vojakoch. Pred niekoľkými mesiacmi Pentagon odhadol, že zabitých Rusov je 615-tisíc, britské ministerstvo obrany informovalo o 648-tisícoch. Ukrajina teraz tvrdí, že ich je až viac ako 883-tisíc.
Straty Ruska na bojisku súvisia aj s tým, že velitelia často posielajú svojich mužov do prednej línie za každú cenu, aby sa pokúsili vytlačiť Ukrajincov z ich pozícií. Prirovnanie k mlynčeku na mäso sa preto pravidelne opakuje. Platí to nielen o spomínanej krvavej bitke o Bachmut, ktorá trvala od augusta 2022 do mája 2023. Na oboch stranách tam zomrelo dovedna najmenej 40-tisíc vojakov, niektoré odhady však uvádzajú ešte výrazne vyšší počet zabitých.