Vedenie známeho nórskeho koncernu nahnevalo najmä správanie Trumpa a jeho viceprezidenta JD Vancea počas Zelenského návštevy v Bielom dome 28. februára, keď priamo pred novinármi v Oválnej pracovni došlo k hádke.
Ukrajinského prezidenta, ktorý vysvetľoval, že potrebuje bezpečnostné záruky, pretože vládcovi Kremľa Vladimirovi Putinovi sa nedá veriť, obaja americkí politici obvinili, že nemá záujem o mier, že je voči USA nevďačný a neúctivý.
Zelenskyj potom predčasne odišiel bez toho, aby s Trumpom podpísal pripravenú zmluvu o ťažbe nerastných surovín na Ukrajine.
„Bolo nám z toho zle,“ uviedla firma Haltbakk Bunkers na sociálnej sieti X. Preto vraj hneď pristúpila k zastaveniu dodávok pre armádu USA. „Žiadne palivo pre Američanov! Všetkých Nórov a Európanov vyzývame, aby nasledovali náš príklad. Sláva Ukrajine!“ napísala v statuse.
Haltbakk Bunkers, ktorá dodáva produkty pre vyše 2 200 zákazníkov, si to môže dovoliť, lebo ide o súkromnú firmu. Podľa vlastníka a generálneho riaditeľa materskej spoločnosti Haltbakk Group Gunnara Grana si môžu vyberať, s kým budú spolupracovať.

Ako prezradil pre nórsky dopravný portál Kystens Næringsliv, po začiatku vojny na Ukrajine vo februári 2022 postupovali rovnako rázne, keď zastavili dodávky pohonných hmôt Rusku. A to napriek tomu, že to pre nich znamenalo výrazné finančné straty.
„Mnohí naši konkurenti na tom veľmi zarobili a my sme prišli o veľké príjmy,“ priznal Gran. „Ale máme morálny kompas. Teraz sme vylúčili USA pre ich správanie voči Ukrajincom,“ zdôvodnil.
„Podporujeme Ukrajinu. Máme veľa ukrajinských zamestnancov a vieme, ako strašne ich a ich rodiny ovplyvňuje táto vojna,“ priblížil Gran pre Kystens Næringsliv.
Ako poznamenal, ide skôr o symbolické gesto a ohlásený bojkot nebude mať pre Američanov vážne dôsledky. „Nebude to žiadna dráma… Je to len morálna podpora,“ uznal.

Americké plavidlá, na ktoré sa nevzťahujú dohody firmy s NATO, jednoducho iba budú musieť v nórskych vodách a na nórskom pobreží tankovať palivo od niekoho iného. „Nedodáme im ani liter, kým Trump neskončí,“ zdôraznil Gran.
O tom, že to myslí vážne, svedčia správy o prvom prípade bojkotu, ktoré sa objavili už minulý víkend. Haltbakk Bunkers odmietli poskytnúť palivo americkej jadrovej ponorke USS Delaware. Ide o plavidlo, ktoré využíva i pomocné naftové generátory, a keď jeho posádka chcela na nórskom pobreží natankovať, musela sa pobrať ďalej.
Haltbakk Group má v súčasnosti až desať bunkrových lodí (tankerov na doplňovanie paliva), teda najväčšiu takú flotilu v Nórsku. Má tiež celú sieť čerpacích staníc – tak na pevnine, ako aj pre plavidlá na pobreží. Sama palivo aj prepravuje.
Pokiaľ ide o nórsku vládu, tá je k šéfovi Bieleho domu zhovievavejšia. „Trump je prezidentom len šesť týždňov. Myslím, že ešte musíme popracovať na tom, aby sme pochopili jeho štýl, činy a slová, ktoré používa,“ vyhlásil nórsky premiér Jonas Gahr Støre pre portál NRK.

Nórsko je však členom NATO, a tak sa jeho minister obrany Tore Sandvik snažil situáciu upokojiť. „Videli sme správy, ktoré vzbudzujú obavy o nórskej podpore pre plavidlá amerického námorníctva,“ reagoval na vládnom portáli.
„Nie je to v súlade s politikou nórskej vlády. Môžem potvrdiť, že sme poskytli požadovanú podporu. USA a Nórsko budú pokračovať v úzkej spolupráci v oblasti obrany. Americké sily budú naďalej dostávať zásoby a podporu, ktorú od Nórska požadujú,“ prisľúbil Sandvik.
USA sa k rozhodnutiu spoločnosti Haltbakk Bunkers nevyjadrili, no niet pochýb, že si americká armáda rýchlo nájde nových dodávateľov, ktorí nahradia bojkotujúcu firmu riadiacu sa „morálnym kompasom“.