Vzťahy EÚ a USA sa od nástupu Donalda Trumpa do Bieleho domu na konci januára výrazne zhoršili, nový americký prezident hrozí EÚ obchodnou vojnou a zavedením ciel. Rozdielne názory má aj na vyriešenie vojny na Ukrajine, kde je v kontakte s ruským vedením, zatiaľ čo EÚ podporuje Kyjev.
„Spojené štáty sú viac ako 80 rokov naším najbližším spojencom. Máme rozdielne názory, ale keď sa pozriete na spoločný záujem, tak ten má vždy väčšiu váhu ako spory,“ uviedla šéfka úniovej exekutívy. „Takže budeme naďalej spolupracovať, musíme nájsť nejakú spoločnú cestu,“ dodala.
S novým americkým prezidentom si po jeho zvolení telefonovala, zatiaľ sa ale nestretli. „S Trumpom sme sa stretli v minulosti, v čase jeho prvého mandátu, teraz sme si telefonovali, kontakty teda sú, ale osobne sa stretneme, až na to nazreje čas. Taká je teraz situácia,“ povedala von der Leyenová.
Šéfka Európskej komisie zatiaľ rokovala iba s americkým viceprezidentom J. D. Vancom, s ktorým sa stretla vo februári v Paríži. Ten ju však nevaroval, že Trump sa deň na to chystá začať rozhovory s ruským prezidentom Vladimirom Putinom, poznamenal k tomu bruselský server Politico. Odvtedy potom americký prezident neustále stupňuje útoky na ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, ktorého naopak väčšina štátov Európskej únie podporuje.

Nový americký prezident tiež hrozí skorým zavedením ciel na tovar z EÚ vo výške 25 percent. Predstavitelia Európskej únie už dali najavo, že na prípadné clá odpovie protiopatreniam.
Ambiciózny plán k migrácii
Komisia podľa Leyenovej v utorok predstaví nový ambiciózny právny návrh, ktorý sa týka politiky návratu. Návratová smernica by mala zabezpečiť efektívnejšie navracanie migrantov a ďalšie inovatívne riešenie problémov s nelegálnou migráciou.
„Všetko, čo sme v prvých 100 dňoch urobili, bolo zamerané na naše najväčšie výzvy. A budeme ďalej pokračovať v práci. V utorok prijmeme nový ambiciózny právny návrh, ktorý sa týka politiky návratu. Navrhneme spoločné pravidlá pre návraty, bude tu európsky príkaz na návrat a vzájomné uznávanie rozhodnutí o návrate členskými štátmi,“ uviedla v utorok. „Tam kde sú bezpečnostné riziká, budeme prísnejšie,“ dodala.
Predsedníčka EK už na summite EÚ vlani v októbri oznámila zámer pripraviť novú smernicu, ktorá by mala urýchliť návraty nelegálnych migrantov do krajín ich pôvodu. Teraz sa takto darí vracať zhruba len 20 percent neúspešných žiadateľov o azyl.
V minulom roku schválený migračný pakt má viesť k lepšiemu zvládaniu migrácie, k efektívnejším kontrolám a k rýchlejšiemu vráteniu neúspešných žiadateľov o azyl. Zavádza okrem iného princíp, že úniovým krajinám preťaženým migračným tlakom solidárne pomôžu ostatné štáty buď tým, že časť migrantov prevezmú, alebo poskytnutím finančnej či materiálnej podpory.

O návrhu smernice budú následne v takzvaných trialóziách rokovať Európsky parlament s Radou EÚ, ktorá zastupuje členské štáty, a musia prejsť riadnym schválením.