Na úniovom sankčnom zozname je teraz viac ako 2400 osôb a subjektov so zmrazeným majetkom a zákazom cestovania, dôvodom pre zaradenie bol napríklad ich podiel na podrývaní územnej celistvosti Ukrajiny. Na pracovnej úrovni Budapešť predĺženie sankcií stále odmieta, dnes by sa o nich mali v Bruseli opäť rokovať diplomatov členských krajín európskeho bloku.
Maďarský premiér Viktor Orbán, ktorý si udržuje blízke vzťahy s Ruskom, ako jediný predstaviteľ úniového štátu na štvrtkovom mimoriadnom summite EÚ odmietol schváliť Ukrajine ďalšiu podporu na obranu pred Ruskom. Všetkých zvyšných 26 úniových štátov preto prijalo len nezáväzné vyhlásenie o pomoci Ukrajine, ktorá sa rozsiahlej ozbrojenej agresii susednej krajiny bráni už dlhšie ako tri roky.

Niektorí diplomati boli podľa serveru Euractiv správaním šéfa maďarskej vlády prekvapení. Zatiaľ čo v minulosti Orbán pri rokovaniach vždy hlasno vyjadroval svoje názory a presadzoval taktiku „niečo za niečo“, teda získať nejaký ústupok od Bruselu, tentoraz nevyzdvihoval žiadnu spornú tému. „Orbánov zenový prístup ale môže mať niečo spoločné s tým, že na rokovaní neboli prijaté žiadne skutočné rozhodnutia. Budúci summit plánovaný na 20. marca, bude náročnejší,“ dodal server.
Navyše je možné, že si Maďarsko „šetrilo silu“ na ďalšiu bitku, ktorá sa odohrá tento týždeň a týka sa práve predĺženia sankcií proti bieloruským a ruským občanom a právnickým osobám, domnievajú sa podľa Euractivu diplomati. Sankcie totiž vyžadujú jednomyseľný súhlas všetkých 27 štátov Európskej únie a Maďarsko podľa všetkého stále požaduje vyškrtnutie ôsmich osôb zo sankčného zoznamu EÚ a nové záruky pre rokovania o dodávkach plynu z Ruska.
