Hovorkyňa bosnianskeho policajného zboru Jelena Miovčičová uviedla pre AFP, že polícia „dostala žiadosť o pomoc“ pri plnení príkazu prokuratúry predviesť Dodika na výsluch. Minulý týždeň Dodik odmietol predvolanie štátnej prokuratúry.
V žiadosti sa tiež uvádzalo, že na výsluch majú byť predvedení aj ďalší najvyšší predstavitelia RS.

Napätie v Bosne a Hercegovine (BaH) vzrástlo po tom, ako Dodika minulý mesiac poslal sarajevský súd na rok do väzenia a uložil mu šesťročný zákaz vykonávať politickú činnosť. Tento trest dostal za nerešpektovanie rozhodnutí vysokého predstaviteľa OSN pre BaH Christiana Schmidta, medzinárodného vyslanca povereného dohľadom nad dodržiavaním mierových dohôd, ktoré v 90. rokoch ukončili vojnu v krajine.

Líder bosnianskych Srbov podpísal napriek rozhodnutiu súdu minulý týždeň zákony, podľa ktorých štátne súdy, prokuratúra a ústredný policajný zbor stratili právomoci pôsobiť na území RS – jednej z autonómnych entít Bosny a Hercegoviny.
Bosna a Hercegovina je federálny štát. Okrem RS so srbskou väčšinou ho tvorí aj Federácia Bosny a Hercegoviny, v ktorej dominujú Bosniaci (Moslimovia) a Chorváti. Tieto dve entity boli vytvorené na základe Daytonskej mierovej dohody, ktorá ukončila vojnu v rokoch 1992 – 1995. Na jej plnenie dozerá vysoký predstaviteľ vymenovaný medzinárodným spoločenstvom. Jeho legitimitu bosnianski Srbi neuznávajú.