Dokument vytvorený vo februári požaduje, aby sa Rusko usilovalo o oslabenie vyjednávacej pozície Spojených štátov tým, že bude vyvolávať napätie medzi administratívou prezidenta Donalda Trumpa a ďalšími štátmi, a aby zároveň pokračovalo v snahách o rozbitie ukrajinského štátu.
Mierové vyriešenie ukrajinskej krízy podľa materiálu nie je možné pred rokom 2026. Navyše dokument trvá na uznaní ruskej suverenity nad územiami, ktoré Moskva na Ukrajine obsadila, a požaduje ďalšie ústupky zo strany Kyjeva, vrátane vytvorenia nárazníkovej zóny na severovýchode Ukrajiny pri hraniciach s ruskou Belgorodskou a Brjanskou oblasťou a demilitarizovanej zóny v južnej Ukrajine blízko Krymu, ktorý Moskva nelegálne obsadila už v roku 2014.

Ruský think tank, ktorého odporúčanie podľa kremeľského hovorcu Dmitrija Peskova Kremeľ nepozná, tiež jasne odmieta plány na vyslanie európskych mierových síl na Ukrajinu po uzavretí prímeria, čo je jeden z bodov, ktorý opakovane zdôrazňuje Trump. Ďalej požaduje „úplné odstránenie“ kyjevského režimu.

Dokument, ktorý získali európski spravodajcovia, ukazuje podľa WP na problémy, ktorým Trump bude čeliť pri hľadaní dohody s Ruskom o prímerí na Ukrajine, ktorú Moskva pred tromi rokmi napadla. Najnovšie Washington prišiel s návrhom na okamžité 30-dňové prímerie, s čím už súhlasila Ukrajina, ale Moskva zatiaľ nie.

Americký odborník na Rusko Thomas Graham WP povedal, že Moskva nemá záujem na rýchlom vyriešení ukrajinskej krízy. Rusko podľa neho neustále hovorí o základných príčinách konfliktu, ku ktorým počíta európsku bezpečnostnú architektúru a vnútornú ukrajinskú politiku. „A jednoduché prímerie, ktoré toto neberie do úvahy, Rusko nezaujíma,“ je presvedčený Graham.