„Môžeme potvrdiť, že prebieha vyšetrovanie podozrení z aktívnej korupcie, falšovania dokumentov a prania špinavých peňazí v Európskom parlamente,“ povedal hovorca belgickej federálnej prokuratúry. Vyšetrovatelia sa údajne zamerali na približne 15 súčasných alebo bývalých poslancov EP.
Polícia sa domnieva, že európski zástupcovia firmy sa snažili ovplyvňovať bývalých aj súčasných zákonodarcov, aby v Európskom parlamente presadzovali záujmy firmy Huawei. Policajti začali skupinu lobistov vyšetrovať kvôli podozreniu z korupcie, praniu špinavých peňazí, falšovaniu dokumentov a zločinnému zoskupeniu.
Desiatky policajtov dnes začali prehliadky domov v Bruseli, flámskej i valónskej časti Belgicka, ale aj v Portugalsku. Podľa zdrojov bruselského webu Politico sa prehliadka týkala aj hlavnej bruselskej kancelárie Huawei zaisťujúcej kontakty firmy s inštitúciami Európskej únie. Polícia tiež zadržala a vypočúva doposiaľ nešpecifikované množstvo ľudí. Jeden človek bol zadržaný vo Francúzsku, informovala agentúra AFP.

Porušovanie zákona sa odohrávalo „pravidelne a veľmi diskrétne od roku 2021 do súčasnosti, pod rúškom komerčného lobingu“, uviedla prokuratúra vo vyhlásení. Polícia vyšetruje prípady odmien poskytnutých za hájenie politického stanoviska, hradenie drahých reštaurácií či cestovných nákladov alebo pravidelných pozvánok na futbalové zápasy. To všetko malo podľa úradov poslancov presvedčiť, aby presadzovali záujmy Huawei.
Európska únia v minulých rokoch riešila, či vylúčiť niektoré čínske firmy vrátane Huawei, ktoré považuje za možné bezpečnostné riziko, z budovania sietí piatej generácie (5G).

„Bolo veľmi zložité sa dostať k činiteľom, pretože Huawei bol persona non grata,“ citoval server Politico jedného z lobistov pracujúcich v minulosti pre čínsku firmu, ktorá podľa neho kvôli spomínaným bezpečnostným rizikám mala v Európe ťažkú pozíciu.
Belgické úrad sa možnou korupciou v EP zaoberajú viac ako dva roky potom, čo parlamentom otriasla aféra známa ako Katargate. Kauza údajného podplácania niekoľkých europoslancov vrátane niekdajšej podpredsedníčky Evy Kailiovej kvôli presadzovaniu záujmov Kataru či Maroka, zatiaľ viedla k obvineniu niekoľkých ľudí.
Európskym parlamentom prednedávnom otriasol aj zatiaľ neuzavretý škandál Qatargate. Podľa vyšetrovateľov niektoré arabské štáty podplácali poslancov EP a ďalších predstaviteľov tejto inštitúcie, aby presadzovali ich záujmy.
