„Základná povinnosť úradov spočívala v tom, aby urobili všetko možné pre zabránenie násilia,“ uviedol súd. Zdôraznil, že slabosť ukrajinského režimu po ruskej agresii na Kryme a v Donbase nezbavila štát možností konať. Súd tiež skonštatoval za preukázané, že vyslanie hasičských vozidiel k požiaru bolo schválne zdržané o 40 minút a ani polícia sa neponáhľala zachraňovať ľudí z horiaceho Domu odborov.

Súd uznal Ukrajinu vinnou z porušenia Dohovoru o ľudských právach, konkrétne z porušenia práva na život. Štát by mal vyplatiť pozostalým po každej z obetí 15 000 eur a 12 000 eur. Najväčšie odškodnenie, 17 000 eur, dostane dcéra jedného z mužov, ktorí uhoreli v Dome odborov, pretože sa sťažovala tiež na neodôvodnené prieťahy úradov s vydaním tela otca, aby ho mohla pochovať, napísal server Ukrajinska pravda. Súd podľa neho tiež uviedol, že vtedajšie udalosti boli do veľkej miery vyvolané ruskou propagandou.
V Odese sa na začiatku mája 2014 stretli prívrženci Ruska s priaznivcami novej prozápadnej ukrajinskej vlády, nastolenej v Kyjeve po zvrhnutí proruského prezidenta Viktora Janukovyča, ktorý ušiel do Ruska. Rusko následne anektovalo ukrajinský polostrov Krym a vyvolalo povstanie proruských separatistov v Donbase na východe Ukrajiny. Potýčky v Odese vyvrcholili požiarom Domu odborov, kde zahynulo niekoľko desiatok proruských aktivistov.

Pozostalí po 25 obetiach a tiež traja preživší sa obrátili na súd v Štrasburgu, podobne ako príbuzní dvoch proukrajinských aktivistov, ktorí boli počas potýčok zastrelení. Strelným zraneniam podľahli aj traja náhodní okoloidúci, pripomenula Ukrajinska pravda. Bez ohľadu na rozdielnosť názorov účastníkov vtedajších udalostí, všetci žalobcovia sa sťažovali na Ukrajinu predovšetkým pre nečinnosť, pretože štát mohol zásahom odvrátiť tragické následky. Miestne úrady tiež úmyselne ničili dôkazy na mieste nešťastia.
„Súd zistil, že v tragických udalostiach zohrali úlohu dezinformácie a propaganda šírené Ruskom. Neodôvodnenej vlne násilia predchádzalo ustavičné šírenie agresívnych a emocionálne zafarbených dezinformácií a propagandy o novom ukrajinskom režime ruskými úradmi a médiami,“ uvádza sa v rozsudku. Súd tiež upozornil, že mnohí činitelia, zodpovední za ukrajinské pochybenia, zakrátko utiekli do Ruska, kde dostali ruské občianstvo a urobili kariéru na pozadí ruskej invázie do susednej krajiny. Konkrétne spomenul zástupcu policajného náčelníka Volodymyra Fučedžiho a náčelníka hasičov Volodymyra Bodelana.

To však Ukrajinu ako štát nezbavuje zodpovednosti, zdôraznil súd. Ukrajina sa podľa neho ani nepokúsila pohnať k zodpovednosti hodnostára, ktorí majú na svedomí smrť mnohých ľudí. Odoská polícia podľa súdu „neurobila prakticky nič“, aby odvrátila útoky na demonštrantov s použitím strelných zbraní, a ignorovala varovanie o príprave nepokojov.