Fio bankaFio banka

Trump sa stretol s Ruttem. Spojené štáty nakoniec Grónsko anektujú, vyhlásil americký prezident

Americký prezident Donald Trump vyjadril presvedčenie, že Spojené štáty nakoniec Grónsko anektujú. Ohľadom tohto ostrova sa bude musieť uzavrieť dohoda, vyhlásil Trump na stretnutí s generálnym tajomníkom NATO Marekom Ruttem v Bielom dome. Grónsky premiér Múte Egede následne oznámil, že zvolá lídrov strán, aby spoločne pripravili ostrejší odmietavý postoj voči Trumpovi. Informovali o tom zahraničné tlačové agentúry. Trump o zámere pripojiť Grónsko k Spojeným štátom hovoril už skôr.

13.03.2025 20:36 , aktualizované: 21:54
Trump, Rutte Foto: ,
Americký prezident Donald Trump na stretnutí s generálnym tajomníkom NATO Marekom Ruttom v Oválnej pracovni Bieleho domu. 13. marec 2025
debata (81)

„Myslím, že sa to stane,“ povedal Trump o pripojení Grónska, ktoré Spojené štáty podľa neho potrebujú na zabezpečenie medzinárodnej bezpečnosti. Prezident v tejto súvislosti tiež oznámil, že Spojené štáty plánujú nakúpiť 48 ľadoborcov. Metropoly Nuuku a Kodaň verejne odmietajú Trumpove výroky o jeho zámere Grónsko získať.

„Americký prezident opäť vyslovil myšlienku na našu anexiu,“ napísal grónsky premiér Múte Egede na facebooku s tým, že to nemôže akceptovať a že zvolá predsedov strán. „Pretože tentoraz musíme Trumpa odmietnuť ostrejšie. Nesmie sa s nami naďalej zaobchádzať neúctivo. Už toho bolo dosť,“ napísal Egede.

Rokovania medzi USA a Ukrajinou v Saudskej Arábii
Video

Republikánsky prezident dáva hlasno najavo záujem získať Grónsko od svojho januárového návratu do Bieleho domu. Ostrov je bohatý na nerastné suroviny a má strategickú polohu na prístup k Severnej Amerike za strany Severného Atlantiku a Arktídy.

Utorkové predčasné parlamentné voľby v Grónsku, ktoré je autonómnou súčasťou Dánska, vyhrala opozičná stredopravá strana Demokrati (Demokraatit) s 29,9 percenta hlasov. Strana uprednostňuje pomalšiu cestu k nezávislosti ostrova. Na druhom mieste s 24,5 percenta hlasov skončilo ďalšie opozičné zoskupenie Naleraq, ktoré chce naopak nezávislosť získať rýchlejšie.

Predseda Demokratov Jens-Frederik Nielsen, ktorý sa pravdepodobne stane novým grónskym premiérom, v stredu odmietol snahu amerického prezidenta prevziať kontrolu nad ostrovom. Vyhlásil, že Gróňania musia mať možnosť sami rozhodnúť o svojej budúcnosti.

Vladimir Putin Čítajte viac Rusko súhlasí s prímerím, ale... Putin žiada „úspech operácie“ v Kursku. Trump: Sľubné, ale neúplné

Súčasný grónsky premiér Múte Egede predčasné voľby vyhlásil preto, že krajina sa podľa neho nachádza v ťažkých časoch, aké ešte nezažila. Otázky sebaurčenia sú v Grónsku často diskutované aj bez ohľadu na Trumpove vyhlásenia a v doterajšom 31-člennom parlamente mali väčšinu strany presadzujúce nezávislosť od Dánska a vypísanie referenda o odtrhnutí. Diskutovalo sa tak predovšetkým o tom, kedy by referendum malo byť vyhlásené.

Ostrov obývaný zhruba 56 000 ľuďmi býval do 50. rokov minulého storočia dánskou kolóniou a v roku 1979 získal čiastočnú autonómiu, keď vznikol jeho parlament. Kodaň má stále pod kontrolou zahraničné záležitosti, obranu či menovú politiku Grónska. V roku 2009 získalo Grónsko možnosť vyhlásiť plnú nezávislosť na základe referenda.

Dánsko ostrovnej ekonomike tiež poskytuje okolo jednej miliardy dolárov ročne, čo je jeden z dôvodov, prečo časť obyvateľov neusiluje o rýchlu nezávislosť. Majú totiž obavy, že by to viedlo k výraznému zníženiu životnej úrovne.

Trump za jasotu kongresmanov: Amerika je späť
Video
Facebook X.com 81 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #USA #grónsko #Mark Rutte #Donald Trump