Putin vo štvrtok neskoro večer rokoval s Witkoffom o americkom návrhu na 30-dňové prímerie na Ukrajine a vypočul si informácie o amerických názoroch na Ukrajinu. „Cez Witkoffa Putin odovzdal informácie a ďalšie signály (americkému prezidentovi Donaldovi) Trumpovi,“ cituje Peskova agentúra Interfax. Existujú podľa neho dôvody na „opatrný optimizmus“. „Počuli ste od Putina veľmi dôležité vyhlásenie. Povedal, že podporuje pozíciu prezidenta Trumpa, ale dal najavo, že na niektoré otázky bude potrebné spoločne odpovedať,“ uviedol Putinov hovorca.

Putin vo štvrtok povedal, že Rusko s návrhmi na zastavenie bojov na Ukrajine súhlasí, ale „vychádza z predpokladu, že prímerie by malo viesť k trvalému mieru a odstrániť základné príčiny krízy“. Trump neskôr označil Putinove vyjadrenia za sľubné, ale neúplné.
Peskov v piatok povedal, že ruská a americká strana budú o načasovaní telefonátu medzi Putinom a Trumpom rokovať po tom, ako Witkoff šéfovi Bieleho domu odovzdá informácie o rokovaní v Moskve.

O opatrnom optimizme hovoril v rozhovore pre stanicu Fox News aj poradca Bieleho domu pre národnú bezpečnosť Mike Waltz.
Hovorca Kremľa zároveň poprel informáciu, s ktorou prišla vo štvrtok stanica NBC News. Podľa jej zdrojov bol z februárových i marcových rokovaní o ukončení vojny na Ukrajine v Saudskej Arábii vylúčený Trumpov vyslanec pre Ukrajinu a Rusko Keith Kellogg, pretože ho Rusko na nich nechcelo.
Nemenované zdroje vrátane ruského vysokopostaveného predstaviteľa tvrdili, že Putin považuje Kellogga za príliš nakloneného Ukrajine. Peskov to odmietol s tým, že ide o vnútornú záležitosť Spojených štátov.
Ruský zdroj priamo oboznámený s názormi Kremľa na túto záležitosť predtým tvrdil, že Kellogg nie je „naším typom človeka – kalibrom, ktorý hľadáme“. To, že Rusko nemalo záujem o Kelloggovu účasť, potvrdil aj nemenovaný predstaviteľ z Trumpovej administratívy. Bezprostredne tak nie je jasné, čo z toho vyplýva pre 80-ročného generála vo výslužbe.
Rusko celoplošnú inváziu na Ukrajinu začalo vo februári 2022. Kyjev s americkým návrhom na prímerie súhlasí. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj po štvrtkovom Putinovom vyhlásení povedal, že Rusko požaduje v rámci prímeria podmienky, ktorých cieľom je pokoj zbraní odložiť alebo mu zabrániť.
Putin dlhodobo chce, aby sa Ukrajina vzdala svojho cieľa vstúpiť do NATO. Trvá na tom, že si Ruská federácia ponechá štyri ukrajinské oblasti, ktoré v roku 2022 v rozpore s medzinárodným právom vyhlásila za súčasť svojho územia. Veľkosť ukrajinskej armády by podľa šéfa Kremľa mala byť obmedzená a Putin žiada, aby sa v susednej krajine konali prezidentské voľby. Ukrajinská ústava to však v čase vojnového stavu neumožňuje. Putin tiež chce, aby Západ uvoľnil sankcie, ktoré na Rusko uvalil v súvislosti s agresiou voči Ukrajine.