Tento ruský ‚útočný trojuholník‘ je kombináciou útokov pechoty, bezpilotných lietadiel a kĺzavých bômb, ktoré Ukrajina nedokáže zastaviť. Vyvoláva to otázku, či by sa NATO malo báť tejto smrtiacej triády.
Taktika síce nepriniesla rozhodujúce prielomy na bojisku, ale prináša malé a stabilné, hoci nákladné zisky. Výsledkom je neúnavné opotrebovanie ukrajinských jednotiek a morálky tým, že ich dostávajú do neriešiteľnej situácie, ktorú sťažilo zmrazenie amerických dodávok zbraní a spravodajských informácií zo strany Trumpovej administratívy.
Stratégia má tri zložky, píše Business Insider, ktorý čerpal informácie zo štúdie britského think-tanku Royal United Services Institute (RUSI). Prvou je tlak na ukrajinské pozemné sily na frontovej línii útokmi pechoty a mechanizovaných síl. Druhou zložkou je zabránenie manévrovaniu a ničenie živej sily FPV dronmi, dronmi Lancet a delostrelectvom. Treťou je zvýšené používanie kĺzavých bômb proti Ukrajincom v obranných pozíciách.
To stavia Ukrajincov pred otázku, či majú budovať statické obranné pozície, aby sa chránili pred dronmi a delostrelectvom, alebo si majú zachovať mobilitu, aby sa vyhli kĺzavým bombá, ktoré sú schopné ničiť aj dobre vybudované opevnenia.
Čo je v tejto rovnici skutočne nové, je nástup ruského letectva ako významného faktora vo vojne, uviedol Business Insider. Napriek počiatočným nádejám Moskvy, že vzdušné sily budú rozhodujúce v pozemnej kampani, realita bola taká, že ruské bojové letectvo bolo do značnej miery neutralizované ukrajinskými protilietadlovými raketami. Ruské lietadlá zostávajú zvyčajne ďaleko za frontovou líniou, bezpečne mimo dosahu ukrajinskej protivzdušnej obrany.
Kľúčom k oživeniu ruského letectva bola prekvapivo technologicky nenáročná zbraň. Kĺzavé bomby sú ‚staromódne‘ železné bomby vybavené krídlami a GPS navádzaním prostredníctvom súpravy UMPK, ktoré ich premieňajú na lacné inteligentné bomby. USA používajú spoločnú muníciu priameho útoku alebo JDAM už 25 rokov, vrátane rozsiahleho použitia na Blízkom východe. Čo ruským kĺzavým bombám chýba v presnosti v porovnaní s ich západnými náprotivkami, dopĺňajú výbušnou silou. Obsahujú toľko výbušnín, že aj takmer neúspešný útok bômb FAB zničí ukrajinské zákopy a bunkre.
Ruský ‚útočný trojuholník‘ však nie je všeliekom na nedostatky v ruskej armáde, ako je strnulé velenie a kontrola, píše RUSI. Aj keď Rusko našlo účinný spôsob, ako spôsobiť Ukrajine ťažké straty, nenašlo úspešný recept na prelomenie obrany bez toho, aby samo utrpelo obrovské straty vo vybavení a personálu, dodáva inštitút.
Business Insider kladie otázku – musí sa NATO obávať útočného trojuholníka? Západní experti už tvrdia, že NATO by sa malo poučiť z ruskej leteckej kampane a vytvoriť si obrovské zásoby lacných kĺzavých bômb.
Na druhej strane má Rusko oproti Ukrajine určité výhody, ktoré sa nemusia vzťahovať na konflikt s NATO. Ruské lietadlá môžu teraz bezpečne odpáliť kĺzavé bomby zo vzdialenosti 60 míľ za frontovou líniou, pretože Ukrajine chýba silné letectvo a rakety vzduch-vzduch dlhého doletu. Vzdušné sily NATO sú oveľa silnejšie vo vzdušnom boji, vedia potlačiť nepriateľskú protivzdušnú obranu a útočiť na jednotky a zásobovacie línie.