Fio bankaFio banka

Koalícia ochotných plánuje vyslať viac ako 10-tisíc vojakov strážiť mier na Ukrajine

Takzvaná koalícia ochotných plánuje vyslanie viac ako 10-tisíc vojakov na Ukrajinu na mierovú misiu. Uviedli to dnes britské noviny The Sunday Times s odvolaním sa na britské vládne a armádne zdroje. Jednotky, pravdepodobne prevažne z Británie a Francúzska, majú predstavovať odstrašujúcu silu brániacu ruskému útoku po prípadnom uzatvorení prímeria. Podľa novín to odznelo pri sobotňajšom virtuálnom rokovaní britského premiéra Keira Starmera s predstaviteľmi 29 krajín. Starmer, ktorý je podľa novín iniciátorom plánu, uviedol, že svet teraz potrebuje činy a že vyjednávanie o mierovej misii vstupuje do "operačnej fázy".

16.03.2025 18:14
debata (124)
Stíhačky Mirage 2000: Lietali pre NATO, dostala ich Ukrajina
Video

Britský minister obrany John Healey sa vo štvrtok stretne s vojenskými predstaviteľmi v Londýne, aby spresnili rozsah a podobu plánovaného nasadenia. Medzi krajiny, ktoré plán vo všeobecnej rovine podporujú, patrí väčšina európskych štátov, Austrália, Kanada a Nový Zéland, dodal The Sunday Times.

Jeden z vojenských zdrojov uviedol, že konečná veľkosť nasadených pozemných síl podľa všetkého výrazne prekročí 10-tisíc vojakov. V prípade prímeria medzi Ruskom a Ukrajinou to má Moskvu odradiť od ďalšej invázie.

Zatiaľ čo sa zhruba 35 krajín zaviazalo poskytnúť zbrane, logistickú podporu a spravodajské informácie, podrobnosti o tom, ktoré štáty pošlú pozemné jednotky, nie sú známe. „Bude to významná sila s účasťou mnohých štátov,“ citovali noviny nemenovaný zdroj z okolia vlády, ktorý odmietol oznámiť podrobnosti kvôli obavám z reakcií Moskvy.

Súčasťou iniciatívy je tiež nasadenie dvoch britských protiponorkových lodí, ktoré boli vlani odovzdané ukrajinskému námorníctvu. Plavidlá sú pripravené na operácie v Čiernom mori hneď, ako sa otvoria prielivy Bospor a Dardanely. Turecko v januári uviedlo, že dve lode na vyhľadávanie a ničenie mín nepustí do Čierneho mora. Zdôvodnilo to tým, že by porušilo medzinárodný pakt ohľadom plavby cez tieto úžiny v čase vojny, napísala vtedy agentúra Reuters.

Starmer zdôraznil, že „Putin skôr alebo neskôr bude musieť prísť k rokovaciemu stolu“ a že cieľom nie je len „dočasná pauza, ale trvalý mier s pevnými bezpečnostnými zárukami“. Pri utorkových rokovaniach s ukrajinskou delegáciou v Saudskej Arábii oznámili Spojené štáty návrh na 30-dňové zastavenie bojov na Ukrajine, ktorý Kyjev prijal. Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov uviedol, že podľa ruskej hlavy štátu Vladimira Putina je potrebné vyriešiť niekoľko bodov, kým bude možné s prímerím súhlasiť. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyhlásil, že Moskva si kladie nové podmienky, aby pretiahla pokračovanie bojov.

Serbia Czech Republic Čítajte viac Zeman: Rusko je agresor a má to v génoch, len idiot by sa vzdal členstva v EÚ
Facebook X.com 124 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #vojna na Ukrajine