BBC pripomenula, že Ukrajina zakázala novinárom cesty na kurský front, a preto majú médiá len obmedzenú možnosť o dianí v oblasti informovať.
Vojak vystupujúci pod menom Volodymyr informoval o situácii v ruskom mestečku Sudža, z ktorého sa ukrajinské vojská v nedeľu stiahli, ako potvrdili ukrajinské médiá. Front podľa neho 9. marca zachvátila „panika a kolaps“. Kolóny ukrajinských síl na ústupe zasahovali drony. „Cez deň je nemožné odísť,“ poznamenal.
Pohyb vojakov, vybavenia a logistiky sa sústredil na hlavnú trasu medzi Sudžou a ukrajinskou Sumskou oblasťou. Ešte pred mesiacom bola podľa neho cesta relatívne bezpečná. Do 9. marca sa ale „dostala pod plnú palebnú kontrolu nepriateľa“ a ruské drony vraj lietali neustále.
Enormná sila
Muž vystupujúci pod menom Maksym popísal snahy Rusov túto cestu Ukrajincom odrezať, čomu sa ukrajinské sily snažili zabrániť do 11. marca. „Pred niekoľkými dňami sme dostali rozkaz opustiť obranné línie a začať organizovaný ústup,“ uviedol s tým, že podľa neho Rusko na znovuzískanie Sudže nazhromaždilo značné množstvo vojakov, vrátane severokórejských. Podľa vojenských expertov citovaných BBC ich celkový počet predstavoval 70-tisíc, z toho 12-tisíc Severokórejcov. Rusko tiež na tento front poslalo svoje najlepšie dronové jednotky, ktoré využívalo na udržanie kontroly nad logistickými trasami. Podľa Maksyma tým Rusi účinne zničili desiatky jednotiek ukrajinského vybavenia a spôsobili upchatie zásobovacích trás.
„Anton“ slúžiaci na veliteľstvo kurského frontu situáciu na fronte 11. marca opísal ako katastrofickú. Ruské vojská podľa neho majú okrem dronov výhodu aj v presnejších vzdušných útokoch a vyššom počte vojakov. Rusi ukrajinské zásobovanie do 11. marca úplne odrezali, a to vrátane vody a jedla, uviedol aj Anton. Ten zvládol Sudžu opustiť v noci pešo. „Skoro sme niekoľkokrát umreli. Drony boli na nebi neustále,“ povedal.
Neúspešná operácia
Aj vojak pod pseudonymom Dmytro uviedol, že smrti unikol len o vlások a situáciu na fronte 11. až 12. marca prirovnal k scénam z hororového filmu. „Cesty sú posiate stovkami zničených áut a obrnených vozidiel. Je tam veľa zranených a mŕtvych,“ povedal. Pri ústupe s ostatnými vojakmi čelil útoku dronu. Anton aj Dmytro ofenzívu hodnotili negatívne. Dmytro v správe zo 14. marca tvrdí, že operácia nebola úspešná.
S tým ale nesúhlasí ďalší vojak vystupujúci pod menom Artem, ktorý sa lieči zo zranení po útoku dronu. Artem bojoval ďalej na západe od Sudži, blízko dediny Loknija, kde podľa neho ukrajinské jednotky odolávali „s levou vervou“. Operácia podľa neho dosiahla určitý úspech. „Je dôležité, že ozbrojené sily zatiaľ dokázali vytvoriť túto nárazníkovú zónu, vďaka ktorej Rusom zabránili vstup do Sumskej oblasti,“ povedal.
Aj elitné jednotky
Podľa Západu sa ukrajinskej ofenzívy do západoruskej Kurskej oblasti zúčastnilo okolo 12-tisíc vojakov, mnohí z nich patrili k elitným jednotkám, napísala BBC. Podľa veliteľa ukrajinských ozbrojených síl Oleksandra Syrskeho sa ukrajinské jednotky stiahli do výhodnejších pozícií, ale budú v Kursku zostávať tak dlho, ako bude potrebné.
Od vlaňajšieho augusta, kedy Ukrajina spustila ofenzívu Kurskej oblasti, sa ale situácia výrazne premenila, podotýka BBC. Ukrajina podľa vojenských analytikov držala od začiatku útoku zhruba 1000 kilometrov štvorcových ruského územia, z čoho dve tretiny odvtedy stratila. Nádeje na výmenu tohto územia za Rusov okupovanej oblasti Ukrajiny podľa BBC pohasli.
