„Rozhodnutie je ďalším náznakom toho, že Trumpova vláda sa odklonila od princípu, aby sa Putin zodpovedal za zločiny spáchané na Ukrajincoch. Medzinárodné centrum pre stíhanie zločinov agresie bolo vytvorené, aby sa Rusko spolu so spojencami v Bielorusku, Severnej Kórei a Iráne zodpovedalo za zločiny definované podľa medzinárodného práva ako agresia,“ skonštatovali noviny.
Na šéfa Kremľa vydal Medzinárodný trestný súd (ICC) zatykač ešte roku 2023. Putin je obvinený z násilnej deportácie detí z ukrajinského územia a z ďalších vojnových zločinov.
Podľa New York Times Trumpova vláda nijako nevysvetlila, prečo rozhodla o stiahnutí skupiny z práce. Ponúkla len všeobecné tvrdenie, že je potrebné šetriť zdroje.

New York Times tiež zistil, že Biely dom nariadil obmedziť prácu domáceho amerického tímu, ktorý sa zameriava na vojnové zločiny páchané na Ukrajine. Ešte roku 2022 ho vytvoril vtedajší minister spravodlivosti Merrick Garland a pracujú v ňom skúsení prokurátori. Cieľom tímu je koordinovať snahy identifikovať Rusov, ktorí sú zodpovední za zverstvá spáchané v súvislosti s Putinovou inváziou. Američania poskytujú ukrajinským prokurátorom a orgánom činným v trestnom konaní logistickú podporu, školenia a priamu pomoc pri vyšetrovaní obvinení z vojnových zločinov.
Šéf Bieleho domu sa má dnes telefonicky rozprávať s Putinom, aby prediskutovali návrh 30-dňového prímeria. Denník New York Times však pripomenul, že Trump za vojnu častejšie kritizuje Kyjev ako Moskvu. „Prezident zašiel až tak ďaleko, že nepravdivo naznačil, že Ukrajina zohrala úlohu pri vyprovokovaní brutálnej a nezákonnej vojenskej invázie Ruska,“ uviedli noviny. Trump okrem iného označil ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského za diktátora a vyhlásil, že s Moskvou sa rokuje jednoduchšie ako s Kyjevom. USA tiež odmietli vo Valnom zhromaždení podporiť rezolúciu, ktorá označila Rusko za agresora.
Ukrajina potrebuje na boj s Ruskom zbrane zo Západu. Prichádzajú húfnice, tanky, protivzdušné systémy či drony.
Už dnes by mala Organizácia Spojených národov predstaviť správu o ruských vojnových zločinoch na Ukrajine. Podľa agentúry AFP je neobvyklé, aby sa OSN vyjadrovala tak jednoznačne na adresu krajiny, ktorá je stálym členom Bezpečnostnej rady s právom veta.
"Komisia dospela k záveru, že ruské úrady páchali zločiny proti ľudskosti, ako sú násilné zmiznutia a mučenie. Stalo sa to v rámci rozsiahleho a systematického útoku proti civilnému obyvateľstvu a v súlade s koordinovanou štátnou politikou,“ uvádza sa v správe OSN.