Fio bankaFio banka

Ukrajinci na ruskej rafinérii úspešne otestovali Dlhý Neptún. Zelenskyj: Nová raketa, presný úder, tisíc kilometrov

Ukrajinská armáda v boji po prvý raz použila novú strelu s plochou dráhou letu vlastnej výroby nazývanú „Dlhý Neptún“. Ide o novú verziu protilodnej strely Neptún s doletom tisíc kilometrov. Pokrok v ukrajinskom raketovom programe minulý týždeň oznámil prezident Ruskom napadnutej krajiny Volodymyr Zelenskyj.

17.03.2025 19:50 , aktualizované: 21:00
debata (79)
Ukrajinci zaútočili, ruské drony sa neukryli ani v noci
Video
Ukrajinskí lovci ruských dronov v akcii. Zdroj: Ukrajinské ministerstvo obrany

Zelenskyj v sobotu uviedol, že Ukrajina dosiahla „významné výsledky“ vo svojom raketovom programe. „Dlhý Neptún“ prešiel testom a úspešným nasadením v boji. Nová ukrajinská raketa, presný úder. Vzdialenosť – tisíc kilometrov," napísal prezident. O jej vývoji informovali ukrajinské médiá po prvý raz koncom roka 2023.

„Potrebujeme vyrobiť viac rakiet a viac bezpilotných lietadiel, o čom budeme tento týždeň rokovať s našimi partnermi,“ povedal dnes Zelenskyj vo svojom večernom videoposolstve s tým, že Ukrajina otestovala tiež dron s doletom 3000 kilometrov.

}

K úspešnému nasadeniu, o ktorom informoval Zelenskyj, malo dôjsť v piatok a jeho cieľom bola ruská ropná rafinéria v Tuapse. „Požiar v ropnom komplexe v Tuapse bol úplne zlikvidovaný. Som vďačný pracovníkom ministerstva pre mimoriadne situácie a všetkým, ktorí s požiarom nepretržite bojovali viac ako tri dni,“ napísal na telegrame gubernátor Krasnodarského kraja na juhu Ruska Veniamin Kondraťjev. Predtým uviedol, že po ukrajinskom útoku z noci na piatok požiar zachvátil nádrž s asi 20 000 tonami benzínu. Do hasenia sa zapojilo bezmála 200 ľudí.

R-360 Neptun Čítajte viac Kremeľ na muške? Ukrajina rozširuje sériovú výrobu riadených striel Neptun

Vzdušné útoky, vykonávané najčastejšie dronmi, sú neoddeliteľnou súčasťou vojny, ktorú Rusko proti Ukrajine začalo vo februári 2022. Moskva tvrdí, že na území susednej krajiny cieli na energetické, priemyselné a vojenské objekty. Pri jej útokoch však zomierajú civilisti a vznikajú obrovské škody na infraštruktúre napadnutej krajiny. Ukrajina tvrdí, že sa so svojimi útokmi proti ruským rafinériám či energetickým podnikom v Rusku snaží obmedziť bojaschopnosť ruskej armády. Aj v Rusku sú pri týchto úderoch hlásené civilné obete, ale zďaleka nie v takej miere ako na ukrajinskej strane.

Facebook X.com 79 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #vojna na Ukrajine