„Spolu s vrchným veliteľom Oleksandrom Syrským a ministrom obrany Rustemom Umerovom sme rozhodli, že novým náčelníkom generálneho štábu bude Andrij Hnatov – bojovník,“ uviedol Zelenskyj vo videu, ktoré v nedeľu večer zverejnil na sociálnej sieti Telegram. Na menovanom ocenil jeho skúsenosti, ktoré by mal preniesť do praxe.
„Všetko, čo vojna naučila naše brigády, treba stopercentne implementovať do plánovania,“ zdôvodnila ukrajinská hlava štátu s tým, že celý systém – v obrane i útoku – by mal byť efektívnejší.
Hrdina od Bachmutu
Hnatov nahradil vo funkcii generálporučíka Anatolija V. Barhyleviča, ktorého predtým necelý mesiac zastupoval. Umerov ubezpečil, že Barhylevič aj po odvolaní „zostáva v tíme“. Vymenoval ho totiž za generálneho inšpektora ministerstva obrany.
„Jeho odbornosť je dnes potrebná na reformu hlavného inšpektorátu a zavedenie moderných kontrolných mechanizmov v obranných silách, ktoré nám umožnia zvýšiť disciplínu, efektivitu a bojaschopnosť našich vojakov,“ citoval ministra portál Ukrainska Pravda.
Hoci generálmajor Hnatov v roku 2001 absolvoval Charkovský inštitút tankových vojsk, takmer celú kariéru spojil s námornou pechotou. Vo februári 2014 slúžil na polostrove Krym práve v čase, keď ho anektovalo Rusko. Podľa ukrajinských médií „nezradil prísahu“ a presunul sa ku krajanom na pevnine.

V rokoch 2016 až 2018 pôsobil ako náčelník štábu 36. samostatnej námornej brigády, neskôr sa stal jej veliteľom. Na jej čele zostal až do roku 2021. V tom čase sa spolu s ďalšími vysokými dôstojníkmi podieľal na novej koncepcii ukrajinskej armády, ktorá sa modernizovala podľa západného vzoru.
Po začiatku ruskej agresie vo februári 2022 ho vymenovali za náčelníka štábu operačného veliteľstva Juh, kde sa vyznamenal pri obrane mesta Mykolajiv na pobreží Čierneho mora a v novembri toho roku zase pri úspešnej protiofenzíve v Chersonskej oblasti.
Na jar 2023 velil obrane pri ťažkých bojoch o Bachmut na východe Ukrajiny. Jeho nadriadeným bol vtedy Syrskyj, ešte ako veliteľ pozemných vojsk. O mesto sa bojovalo takmer rok, až kým ho Rusi (predovšetkým žoldnieri z Wagnerovej skupiny) v máji 2023 nedobyli.
V bitke o Bachmut, ktorá je známa ako „mlynček na mäso“, utrpeli obe strany obrovské straty, preto sú názory na ňu sporné. Kritici tvrdia, že mesto nemalo strategický význam a Ukrajina zbytočne prišla o množstvo skúsených vojakov. Iní poukazujú na to, že tvrdošijná obrana Bachmutu spôsobila praktický koniec wagnerovcov, takže prestali byť hrozbou.

Hnatov, ktorý si bol blízky so Syrskym, potom rýchlo stúpal po kariérnom rebríčku. V júni minulého roka sa stal veliteľom spojených síl ukrajinskej armády, keď vystriedal Jurija Sodoľu, a 27. januára tohto roka Zelenskyj oznámil, že Hnatov nahradí Mychajla Drapatého vo funkcii veliteľa východného frontu. Už 26. februára ho však odvolal, aby z neho spravil zástupcu náčelníka generálneho štábu.
Zmeny v systéme
Podľa Ukrainskej Pravdy má Hnatov ako veliteľ výborné meno, je zodpovedný, záleží mu na ľuďoch a dôstojníci aj vojaci si ho vážia. Je vraj protikladom starších generálov, ktorí oddiely hnali do boja bez ohľadu na ich životy.
„Keď som slúžil v jedinom pešom prápore v brigáde, boli sme s kamarátmi v prvej línii – v zákopoch, no Andrij Viktorovič (Hnatov) aj tak prichádzal na naše pozície takmer každý deň. Všetkých bojovníkov poznal po mene. Pomáhal riešiť rôzne problémy… Muž s veľkým M. Za všetko by prevzal zodpovednosť a vojakov nenechal napospas osudu,“ citoval portál jedného z veliteľov námornej pechoty, ktorý pod ním slúžil šesť rokov.

Tajomník výboru Najvyššej rady pre národnú bezpečnosť a plukovník Ukrajinskej bezpečnostnej služby (SBU) Roman Kostenko sa s Hnatovom stretol počas obrany Mykolajiva. Opísal ho ako inteligentného a moderného generála.
„Má bohaté vojenské skúsenosti. Pôsobí pozitívnym dojmom ako veliteľ aj ako človek. Prísny a náročný, no zároveň rozvážny a slušný,“ prezradil pre Ukrainsku Pravdu.
Vymenovanie Hnatova privítal i podplukovník Národnej gardy Ukrajiny a veliteľ uznávanej brigády Azov Bohdan Krotevyč.
„Je to veľmi dobrý dôstojník. Dúfam, že správy z frontu budú teraz lepšie. Neviem si predstaviť, aké problémy bude musieť riešiť, ale nepôjde to rýchlo,“ citovala jeho slová britská stanica BBC.
Pripomenula tiež Hnatovov vlaňajší rozhovor pre ukrajinský portál Glavcom, kde vyhlásil, že za víťazstvo vo vojne považuje „kapituláciu Ruskej federácie ako agresora“ a medzinárodné odsúdenie zvrátenej ruskej politiky.
Ďalšia výmena na veliteľských postoch ukrajinskej armády prichádza v období, keď Kyjev hľadá spôsob, ako zvrátiť nepriaznivý vývoj na fronte. „Systematicky transformujeme ukrajinské ozbrojené sily, aby sme zvýšili ich efektivitu v boji,“ vysvetlil na Facebooku Umerov.
Vojenskí analytici odhadujú, že v ukrajinskej armáde momentálne slúži asi 880-tisíc vojakov. Podľa agentúry Reuters sa Kyjev v ozbrojených zložkách snaží zbaviť sovietskeho dedičstva, dávať šancu mladším veliteľom s bojovými skúsenosťami, podporovať inovácie a moderný spôsob boja. Napríklad vlani Ukrajina založila samostatnú jednotku bezpilotných systémov (dronov).
Jednu z najlepších bojových jednotiek – 3. samostatnú útočnú brigádu – zase pred pár dňami zreorganizovali na zbor.
„Máme v pláne zmeniť princípy a metódy tejto vojny,“ informoval jej veliteľ Andrij Biletskyj vo videu na sociálnej sieti. „To znamená zmeniť priebeh vojny v prospech Ukrajiny,“ dodal.

Zelenskyj tiež v nedeľu prezradil, že Kyjev v boji „úspešne otestoval“ novú ukrajinskú raketu s názvom Dlhý Neptún. Podľa neho má dolet až tisíc kilometrov, takže by mohla ohroziť aj Moskvu.
Dlhý Neptún je vylepšením staršej verzie tejto rakety, ktorá v apríli 2022 potopila krížnik Moskva, vlajkovú loď Čiernomorskej flotily.