Fio bankaFio banka

Izrael opäť udrel na Gazu, hlásia viac ako 400 mŕtvych vrátane vysokopostavených predstaviteľov Hamasu

Pri izraelských úderoch v Pásme Gazy, ktoré si vyžiadali vyše 400 obetí, boli zabití najmenej štyria vysokopostavení predstavitelia vlády Hamasu v Gaze vrátane Isáma Dálisa, ktorý zastával funkciu podobnú premiérovi, a riaditeľa vnútornej bezpečnostnej služby. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na vyhlásenie tohto palestínskeho teroristického hnutia.

18.03.2025 04:45 , aktualizované: 21:40
Izrael, Palestína Foto: ,
Mŕtveho počas útoku izraelskej armády prevážajú do nemocnice v Chán Junis, južnom pásme Gazy v utorok 18. marca 2025.
debata (48)

Dalís bol šéfom administratívneho výboru vlády Hamasu v Pásme Gazy, čo je funkcia prirovnávaná k premiérovi, píše server The Times of Israel aj AFP. V „kondolenčnom komuniké“ za vládnych činiteľov Hamasu ďalej figurujú riaditeľ vnútornej bezpečnostnej služby Bahdžát abú Sultán, námestník ministra vnútra Mahmúd abú Vatfa a námestník ministra spravodlivosti Ahmad Chatta.

Dva zdroje z hnutia Hamas agentúre AFP oznámili, že pri úderoch bol zabitý aj Mahmúd abú Watfa, ktorý stál na čele ministerstva vnútra, a vedľa polície tak dohliadal aj na vnútornú bezpečnostnú službu Hamasu.

Rodiny izraelských rukojemníkov, ktoré stále zadržiava palestínske teroristické hnutie Hamas, nové izraelské údery v pásme Gazy kritizujú a volajú po návrate prímera. Vo vyhlásení, z ktorého citoval denník The Guardian, rodiny označili za podvod tvrdenia Izraela, že cieľom útokov je zvýšiť tlak na prepustenie zadržiavaných ľudí. Údery naopak podľa príbuzných ich životy ohrozujú.

„Tvrdenie, že vojna sa obnovuje kvôli prepusteniu rukojemníkov, je úplný podvod – vojenský tlak ohrozuje rukojemníkov a vojakov,“ uviedli rodiny. „Musíme sa vrátiť na prímerie,“ vyzvali.

Netanjahu: Obnovené útoky sú len začiatkom, rokovania budú už iba pod paľbou

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu tvrdí, že utorkové nálety v Pásme Gazy sú „len začiatkom“. Všetky ďalšie rokovania o prímerí budú teraz podľa jeho slov prebiehať „pod paľbou“.

„Hamas už za posledných 24 hodín pocítil silu nášho ramena. A chcem vám aj im sľúbiť, že toto je len začiatok,“ povedal Netanjahu vo večernom televíznom prejave. Izrael bude podľa jeho slov pokračovať vo svojom ťažení, kým nesplní všetky svoje ciele, teda zničenie Hamasu a oslobodenie všetkých rukojemníkov, ktorých táto militantná skupina v Gaze ešte zadržiava.

Pásmo Gazy, Gaza, Palestínčania, izraelský útok Čítajte viac Zavládne v Gaze peklo na zemi? Netanjahu sa chce udržať pri moci, hodnotia izraelský útok kritici

„Odteraz budú rokovania prebiehať len pod paľbou,“ uviedol izraelský premiér v televíznom prejave. Dodal, že „vojenský tlak je nevyhnutnou podmienkou“ na dosiahnutie prepustenia ďalších rukojemníkov.

Netanjahu zároveň odmietol obvinenia, že obnovenie útokov v Gaze je motivované jeho vnútropolitickými záujmami. „Komentátori v médiách šíria lži, akoby odporúčania a kroky izraelskej armády boli riadené politickými úvahami… Bez hanby, nemajú nijaké hranice. Jednoducho len opakujú propagandu Hamasu,“ dodal.

Izraelské údery na Pásmo Gazy budú pokračovať aj v najbližších dňoch

Izrael nemá inú možnosť ako obnoviť vojenskú akciu proti Hamasu, ak má priviesť domov rukojemníkov, ktorých v Pásme Gazy stále zadržiava toto palestínske teroristické hnutie. Povedal to dnes izraelský minister zahraničia Gideon Saar v rozhovore so šéfkou úniovej diplomacie Kajou Kallasovou, informovala agentúra AFP s odvolaním sa na vyjadrenie izraelského ministerstva zahraničia. Podľa amerického ministerstva zahraničia za obnovenie bojov nesie zodpovednosť Hamas, pretože odmietol plán predĺženia prímeria a prepustenia rukojemníkov.

„Izrael prijal návrhy zvláštneho vyslanca amerického prezidenta (Donalda Trumpa pre Blízky východ) Steva Witkoffa na predĺženie prímeria, ale Hamas ich dvakrát odmietol,“ povedal Saar šéfke diplomacie EÚ podľa izraelského zápisu z rozhovoru. Zdôraznil tiež, že židovský štát sa nevzdá žiadneho zo svojich vojnových cieľov. Medzi ne popri návrate všetkých rukojemníkov patrí tiež úplné zničenie vojenských a vládnych kapacít Hamasu v Gaze.

„Hamas nesie plnú zodpovednosť za vojnu a za obnovenie bojov,“ uviedol hovorca amerického ministerstva zahraničných vecí. Poukázal, že novým úderom bolo možné predísť, keby Hamas súhlasil s Witkoffovým plánom.

Hamas uverejnil video s rukojemníkom
Video

Izraelský minister obrany Jisrael Kac pohrozil Hamasu „peklom“ a oznámil, že izraelská armáda neukončí boje až do prepustenia všetkých 59 zvyšných rukojemníkov doteraz držaných Hamasom. Podľa vyhlásenia palestínskeho hnutia sa Izrael „rozhodol torpédovať“ prímerie v Gaze a osud rukojemníkov je v dôsledku toho nejasný, napísala agentúra AFP.

Premiér Benjamin Netanjahu a minister Kac nariadili armáde „zasiahnuť silou“ proti Hamasu, ktorý pri doterajších rokovaniach nesúhlasil s prepustením ďalších rukojemníkov, ktorých Izrael požaduje pre vyjednanie trvalého pokoja zbraní.

Hamas prepustil ďalších izraelských rukojemníkov

Palestínske militantné hnutie odovzdalo Červenému krížu troch unesených izraelských rukojemníkov.

Fotogaléria
Izraelský rukojemník Ohad Ben Ami krátko pred...
Izraelský rukojemník Eli Šarabi krátko pred...
+3Izraelský rukojemník Or Levi krátko pred svojim...

„V Gaze sa otvoria pekelné brány,“ uviedol podľa webu denníka The Times of Israel (ToI) Kac, podľa ktorého dopadne na Hamas doteraz nevidená sila, ak neprepustí všetkých 59 zvyšných rukojemníkov. Činiteľ izraelskej armády citovaný Reuters uviedol, že vojsko židovského štátu povedie vzdušné údery tak dlho, ako to bude potrebné, a že nemusí zostať len pri nich.

Izraelské úrady zároveň z bezpečnostných dôvodov rozhodli, že dnes zostanú zatvorené školy v oblastiach blízkych hraniciam Pásma Gazy.

Zdravotníci v Pásme Gazy podľa Reuters uvádzajú, že údery zabili najmenej 80 ľudí a ďalších 150 zranili. Medzi mŕtvymi je podľa nich množstvo detí. Dohoda 19. januára ukončila 15 mesiacov trvajúce boje, ktoré sa začali predvlani v októbri po vpáde Hamasu do Izraela.

Prvá fáza prímeria sa skončila po 42 dňoch 1. marca, odvtedy až doteraz však Izrael siahal iba k ojedinelým úderom. Hamas v rámci dohody vymenil 25 živých a osem mŕtvych rukojemníkov za takmer 2000 Palestínčanov väznených v Izraeli. O druhej fáze teraz rokujú USA, Katar a Egypt v katarskom Dauhe. Ak sa podarí dohodnúť, mali by byť prepustení zvyšní rukojemníci, z Pásma Gazy by sa mali stiahnuť izraelské jednotky a mal by nastať trvalý mier.

Konflikt v Pásme Gazy sa začal po tom, ako ozbrojenci Hamasu a jeho spriaznených skupín pozabíjali na juhu Izraela približne 1 200 ľudí, väčšinou civilistov, a ďalších 251 uniesli ako rukojemníkov. Pri odvetnej ofenzíve izraelskej armády podľa ministerstva zdravotníctva v Pásme Gazy spravovanom Hamásom zahynulo či zostalo nezvestných v sutinách približne 62 000 ľudí.

Facebook X.com 48 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #Izrael #Palestína #Hamas