Referuje o tom web delo.ua. Podľa odhadov Centra pre výskum energie a čistého ovzdušia (CREA) Európska únia v treťom roku vojny nakúpila ruskú ropu a plyn v hodnote 21,9 miliardy eur, a to aj napriek úsiliu bojovať proti závislosti od ruských energií, ktoré sponzorujú vojnovú mašinériu Vladimira Putina.
Táto suma je o viac než tri miliardy vyššia ako 18,7 miliardy eur, ktoré EÚ pridelila Ukrajine ako finančnú pomoc v roku 2024, vyplýva z údajov Kielského inštitútu pre svetovú ekonomiku.
Podľa analytika CREA Vaibhava Raghunandana je nákup ruských fosílnych palív podobný posielaniu finančnej pomoci Kremľu. Vraví, že táto prax musí byť okamžite zastavená, aby sa zabezpečila nielen budúcnosť Ukrajiny, ale aj energetická bezpečnosť Európy.

V správe sa tiež uvádza, že Rusko v treťom roku svojej invázie na Ukrajinu zarobilo 242 miliárd eur na vývoze fosílnych palív, pričom príjmy od začiatku vojny sa „teraz blížia k hranici bilióna dolárov“, keďže Rusko sa prispôsobuje sankciám.
Rusko dostáva až polovicu svojich daňových príjmov z ropného a plynárenského sektora a snaží sa obchádzať sankcie prepravou paliva na starých tankeroch z „tieňovej flotily“. Podľa CREA sú neidentifikované lode zodpovedné za prepravu približne jednej tretiny príjmov z vývozu fosílnych palív.
Ukrajinský parlament začiatkom januára zaregistroval návrh zákona, ktorý stanovuje zákaz tranzitu ruskej ropy a plynu cez územie Ukrajiny počas stanného práva. Maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó v reakcii na to pohrozil blokovaním vstupu Ukrajiny do Európskej únie.
