Obranní analytici sledujúci čínske lodenice si všimli nárast výstavby týchto špecifických plavidiel. Aspoň tri, pravdepodobne však päť alebo viac takýchto plavidiel bolo zaznamenaných v lodenici Guangzhou Shipyard v južnej Číne. Ich konštrukcia zahŕňa neobvykle dlhé mostové konštrukcie na prove (čelo plavidla), čo naznačuje možnú prípravu na budúce vylodenie čínskych síl na Taiwane, uviedol server Naval News.
Podľa zdrojov potvrdených odborníkmi na námorné operácie sú tieto plavidlá pravdepodobne určené na obojživelné vylodenie. Každá z týchto špeciálnych lodí má rozšíriteľnú cestnú rampu dlhšiu ako 120 metrov, ktorá umožňuje dosiahnuť pobrežné cesty alebo pevné povrchy za plážami. Zadná časť plavidiel je otvorená, čo umožňuje pripojenie ďalších lodí na vyloženie nákladu. Niektoré modely sú vybavené výsuvnými piliermi na stabilizáciu v nepriaznivom počasí.
Guangzhou Shipyard International (GSI) na ostrove Longxue je kľúčovou súčasťou čínskej námornej expanzie a v minulosti sa podieľala na stavbe neobvyklých lodí, vrátane veľkých bezposádkových plavidiel a ľahkej lietadlovej lode. Nové lode pripomínajú plávajúce móla Mulberry, ktoré spojenci použili pri vylodení v Normandii počas druhej svetovej vojny. Stavba týchto plavidiel prebieha rýchlo a v nových dizajnoch, pričom menší prototyp bol zaznamenaný už v roku 2022.
Invázia na Taiwan?
Výstavba týchto špeciálnych člnov je jedným z ukazovateľov, ktoré obranní analytici sledujú ako varovanie pred možnou inváziou. Hoci sa môžu prezentovať ako civilné plavidlá, ich veľkosť a konštrukcia ich robí nepravdepodobnými pre komerčné využitie. Existuje niekoľko rôznych dizajnov, čo naznačuje, že nejde o štandardnú civilnú objednávku. Tieto lode sú navrhnuté na rýchle presuny ťažkej techniky na pobrežie.
Dr. Emma Salisbury z Council on Geostrategy upozorňuje, že invázia na Taiwan by si vyžadovala veľké množstvo plavidiel na rýchly prevoz vojenskej techniky cez Taiwanský prieliv. Nové člny sa na túto úlohu zdajú byť ideálne. Podľa nej Čína buduje flotilu plavidiel, ktoré môžu byť využité na vojenské účely, pričom mnohé z nich sú oficiálne civilné, ale postavené podľa vojenských špecifikácií.
Analytik Damien Symon poukazuje na to, že nové člny sú vhodné na spoluprácu s veľkou čínskou flotilou civilných trajektov typu roll-on/roll-off (RORO), ktoré sú schopné prepravovať vojenské vozidlá vrátane hlavných bojových tankov. Tieto trajekty sú pravidelne testované v úlohách vojenského transportu.
Tradičné vojenské analýzy predpokladali, že Čína môže vykonať vylodenie iba na malom počte vhodných taiwanských pláží, ktoré by mohli byť silne bránené. Nové plavidlá však umožňujú vylodenie na miestach, ktoré boli doteraz považované za nevhodné, vrátane skalnatých alebo mäkkých pobreží. Vďaka tomu môže Čína rozšíriť možnosti svojich útokov, obísť obranu Taiwanu a nasadiť vojenskú techniku priamo na spevnené cesty.
Očakávaný útok v roku 2027
Taiwanské jednotky budú počas pravidelných vojenských cvičení simulovať scenáre potenciálnej invázie Pekingu, ku ktorej by mohlo dôjsť v roku 2027. Informoval o tom podľa AFP minister obrany Wellington Koo.
Taiwanské cvičenia s názvom „Chan Kchuang“ sa podľa ministerstva uskutočnia v čase od 9. do 18. júla. Konajú sa každý rok na celom území Taiwanu s cieľom simulovať obranu pred útokmi Pekingu.
Ministerstvo obrany predložilo parlamentu správu, v ktorej uviedlo, že tohtoročné cvičenia sa zamerajú na možnosť vniknutia Číny do krajiny a na možné kroky Pekingu v roku 2027. „Velitelia na všetkých operačných a taktických úrovniach z praktického hľadiska naplánujú scenáre a situácie na základe možných krokov nepriateľa,“ ozrejmila správa.
Účelom je podľa správy „preveriť schopnosť jednotiek všetkých úrovní postupovať podľa plánu, a tým vybudovať vojenské sily schopné rýchlo reagovať a udržiavať vysokú vojenskú pripravenosť“.
Predstavitelia Spojených štátov ako hlavní dodávatelia zbraní a podporovatelia Taiwanu už v minulosti označili rok 2027 za možný termín čínskej invázie, píše AFP.

Napätie eskaluje
Situácia okolo Taiwanu sa v posledných týždňoch vyostruje. Pobrežná stráž za posledných 24 hodín vo svojom okolí spozorovala 59 čínskych vojenských lietadiel, deväť lodí a dva balóny. Ostrovný štát kvôli manévrom nasadil lietadlá, námorné lode a pobrežnú protilodnú obranu, píše iDnes.cz.
„Ide o rozhodnú reakciu na podporu nezávislosti Taiwanu a vážne varovanie pre taiwanské separatistické sily,“ cituje agentúra AP hovorca čínskeho ministerstva zahraničia Mao Ning. Peking tým odkazoval na Spojené štáty, ktoré Taiwan síce diplomaticky neuznávajú, ale naďalej podporujú v otázke bezpečnosti.
Taiwanský prezident minulý týždeň označil Čínu za „nepriateľskú zahraničnú silu“ a uviedol, že Taiwan prijal prísnejšie opatrenia, aby zabránil podvratnej činnosti, ktorú Peking vykonáva prostredníctvom médií.