Fio bankaFio banka

Milióny ľudí v Rusku a Číne stratia voľný prístup na internet. Trump zrušil kľúčový projekt na obchádzanie cenzúry

Administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončila projekt Open Technology Fund (OTF), ktorý miliónom ľudí žijúcich v krajinách s represívnymi režimami vrátane Číny a Ruska umožňoval voľný prístup na internet. Krok vlády vyvolal znepokojenie demokratických aj republikánskych zákonodarcov, podľa ktorých je neziskový program zásadným nástrojom proti vzostupu Pekingu, píše denník The Washington Post (WP).

20.03.2025 15:05
debata (9)
Trump za jasotu kongresmanov: Amerika je späť
Video

Projekt OTF, ktorý bol spustený v roku 2012, bol jedným z prvých podporovateľov aplikácie pre šifrované zasielanie správ Signal alebo anonymného internetového prehliadača Tor a stal sa najväčším svetovým sponzorom produktov, ktoré ľuďom umožňujú voľný prístup k internetu.

OTF ešte vo februári viac ako šiestim miliónom ľudí v Číne a 18 miliónom ľudí v Iráne poskytoval nástroje, prostredníctvom ktorých mohli ľudia obchádzať vládne obmedzenia internetu a získať prístup k spravodajským webom, zabezpečeným aplikáciám na zasielanie správ a sociálnym sieťam, ako je Reddit, Telegram alebo X. OTF tiež poskytuje služby ľuďom v Rusku, Mjanmarsku alebo na Kube.

Trump vydal nariadenie, ktorým redukuje na zákonné minimum nezávislé agentúry vrátane Agentúry Spojených štátov pre globálne médiá (USAGM). Z nej pochádza takmer všetky ročné financovanie OTF vo výške 43,5 milióna dolárov. Rozpočet projektu tak bol v podstate zrušený, píše WP.

Vladimir Milov pre Pravdu: Rusko pod vedením Putina nie je také, ako si Slováci myslia
Video
Bol svedkom vzostupu ruského vodcu Vladimíra Putina ku moci. Vtedy Vladimir Milov pôsobil ako viceminister energetiky, po rokoch sa stal opozičným politikom a časom bol donútený z vlasti odisť. V rozhovore pre denník Pravda vysvetli, prečo prikláňanie k Rusku neprenesie Slovákom žiadne výhody.

OTF sa dlhodobo teší podpore viacerých republikánskych zákonodarcov, ktorí tvrdia, že skupina má zásadný význam pre záujmy Washingtonu v oblasti národnej bezpečnosti. „Open Technology Fund poskytuje záchranné lano ľuďom žijúcim v represívnych režimoch, vrátane občanov Číny, Hongkongu a Iránu, pretože im umožňuje bezpečnú komunikáciu s okolitým svetom aj medzi sebou navzájom,“ uviedol texaský republikánsky kongresman Michael McCaul v roku 2020.

Počas vypočutia v Kongrese v roku 2020 viacerí zákonodarcovia uviedli, že OTF sa ukázalo byť zásadné pre zastavenie pokroku čínskych a ruských sledovacích technológií a že má zásadný význam pre aktivistov za ľudské práva a novinárov po celom svete.

krym Čítajte aj Moskva spúšťa megaprojekt na potláčanie slobody slova. Cenzúra je oprávnená, priznal Kremeľ

Teraz miliónom ľudí, od bežných občanov až po disidentov, hrozí, že služby OTF do konca marca prestanú fungovať. „Ide o skutočných ľudí, ktorých v Číne aj mimo nej opúšťame. Bez našich technológií ich nechávame zraniteľné voči sledovaniu, prenasledovaniu alebo ešte niečomu horšiemu,“ uviedla prezidentka OTF Laura Cunninghamová.

OTF sa začal ako pilotný program v roku 2012 v rámci Rádia Slobodná Ázia (RFA). V roku 2019 Kongres povolil, aby sa stal nezávislým neziskovým grantovým subjektom USAGM.

cestovanie, turista, dovolenka, letisko, lietadlo, pas, kufor, batožina Čítajte aj Sloboda slova? Z USA vyhostili francúzskeho vedca, kritizoval Trumpa. Paríž reaguje
Facebook X.com 9 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #Čína #Rusko #USA #cenzúra #Peking #Donald Trump #represie #cenzúra internetu