USA rokovali s Talibanom v Kábule: Afganistan chce 'novú kapitolu' vzťahov so Spojenými štátmi

Minister zahraničných vecí vo vláde afganského fundamentalistického hnutia Taliban Amír Chán Muttakí absolvoval vo štvrtok v Kábule rokovanie s delegáciou z USA. Predmetom rozhovoru boli "bilaterálne vzťahy, prepustenie väzňov a konzulárne služby pre Afgancov v Spojených štátoch", informuje TASR.

20.03.2025 15:49
debata (3)

Americkú delegáciu viedol osobitný vyslanec Adam Boehler, ktorého sprevádzal bývalý veľvyslanec USA v Kábule Zalmay Khalilzad. Ako poznamenala agentúra AFP, táto delegácia bola prvou z Washingtonu od nástupu prezidenta USA Donalda Trumpa do úradu v januári tohto roka.

Vláda v Kábule, ktoré nie je medzinárodne uznaná, vyjadrila nádej na otvorenie „novej kapitoly“ bilaterálnych vzťahov za vlády administratívy Donalda Trumpa, keďže počas svojho prvého funkčného obdobia v Bielom dome podpísal s Talibanom mierovú dohodu.

Afganistan / Taliban / Kábul / Čítajte aj Taliban zadržiava britský pár, v Afganistane viedli vzdelávacie projekty

Krátko po Trumpovej inaugurácii v januári tohto roku Taliban z väzenia prepustil dvoch Američanov – Ryana Corbetta a Williama McKentyho, ktorí sa na slobodu dostali výmenou za afganského bojovníka Chána Muhammada, ktorý bol v USA odsúdený za narkoterorizmus.

Koncom februára afganské úrady oznámili zadržanie Američana čínskeho pôvodu, ku ktorému došlo 1. februára v provincii Bamiján, ktorá je známa svojimi obrovskými budhami, zničenými v roku 2001 Talibanom. O dôvode jeho zadržania nie sú známe žiadne podrobnosti.

Čo sa dialo v Afganistane? Pozrite si, čo hovorí vojak, ktorý bol na záchrannej akcii
Video
Archívne video z roku 2021. Príslušník 5. pluku špeciálneho určenia popísal, ako prebiehala záchranná akcia v Afganistane. Z krajiny prišlo 16 občanov Slovenska a ich rodinných príslušníkov a štyroch afganských spolupracovníkov.

Muttakí na stretnutí s americkou delegáciou zdôraznil, že Afganistan a USA „sa musia vymaniť z následkov 20 rokov trvajúcej vojny a nadviazať politické a ekonomické vzťahy“. Vyzval aj na dialóg s cieľom vyriešiť problémy.

Afganské ministerstvo vo svojom vyhlásení uviedlo, že Boehler, ktorý pracuje na vrátení izraelských rukojemníkov zadržiavaných v palestínskom Pásme Gazy, informoval o pokroku v súvislosti s väzňami a privítal pozitívne kroky vedúce k budovaniu dôvery. AFP poznamenala, že Washington návštevu svojej delegácie v Kábule bezprostredne nekomentoval.

Jedným z hlavných bodov sporu medzi orgánmi Talibanu a medzinárodným spoločenstvom zostáva otázka práv žien v Afganistane, kde podľa OSN tamojšia vláda v súčasnosti zavádza „rodový apartheid“.

2010-snapshots-album Čítajte aj Krvavé odmeny: Moskva sponzorovala vraždy v Afganistane, 200-tisíc dolárov za každého zabitého amerického vojaka
Facebook X.com 3 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #Afganistan #USA #Taliban