„Teraz sme schopní bezpečne obnovovať lety,“ napísalo letisko na sieti X. „Dúfame, že v sobotu budeme v plnej prevádzke,“ dodalo. Zároveň sa ospravedlnilo za nepríjemnosti, ktoré výpadok elektriny spôsobil.
Riaditeľ letiska Heathrow Thomas Woldbye v piatok večer uviedol, že išlo o závažný incident a ešte nikdy sa nič podobné nestalo. Záložné systémy vraj fungovali správne, ale nie sú navrhnuté tak, aby udržali v prevádzke celé letisko. Nakoniec navyše zlyhal záložný transformátor. Všetky postupy boli podľa riaditeľa správne, britská ministerka dopravy Heidi Alexanderová však povedala, že sa udalosť vymkla kontrole.
Ťažkosti doľahli nielen na 290 000 cestujúcich, ktorých letisko plánovalo odbaviť, ale tiež na železnicu a na cestnú dopravu. Zatiaľ nie je jasné, prečo v rozvodni začalo horieť, podľa britského ministra energetiky Eda Milibanda však nič neukazuje na úmyselné založenie požiaru.
Z Heathrow sa lieta do viac ako 230 destinácií v takmer 90 krajinách. Niektoré lietadlá museli zmeniť smer a pristáť na iných letiskách, iné sa vo vzduchu otočili a vrátili na východiskové letisko. Rôzne po svete tak teraz parkujú dopravné lietadlá, ktoré sa budú musieť neskôr premiestňovať.
Starostlivo vytvorené siete leteckých spoločností sú závislé od toho, či sú lietadlá a posádky v konkrétnych časoch na konkrétnych miestach. Desiatky aerolínií tak budú musieť svoje siete urýchlene prekonfigurovať, aby mohli začať premiestňovať lietadlá aj posádky. „Ďalšou otázkou je, čo aerolinky urobia, aby sa vysporiadali s takým počtom neodbavených cestujúcich,“ povedal podľa agentúry Reuters analytik cestovného ruchu Henry Harteveldt zo spoločnosti Atmosphere Research Group. „Bude to pár dní chaosu,“ dodal.
Niektorí cestujúci sa začali o nepríjemné zážitky deliť na sociálnych sieťach. Napríklad zamestnanec britského reťazca Tesco Adrian Spender v príspevku na sieti X napísal, že je v lietadle Airbus A380 a smeroval na Heathrow. „Zatiaľ netuším, kam smerujeme. Momentálne sme nad Rakúskom,“ napísal už ráno.
Cestujúci, ktorých let bol odklonený na iné letisko v Británii, prípadne do Holandska, Francúzska alebo na sever Nemecka, môžu využiť vlakové spojenie. Tam sa ale dá čakať nápor, takže nie je isté, že sa všetci do vlakov dostanú.
Vlaky v okolí Heathrow nejazdili.
Experti na leteckú dopravu upozorňujú, že niektorí cestujúci, ktorých spoj pristál na niektorom z európskych letísk mimo Británie, budú zrejme musieť zostať v tranzitnom priestore letiska, ak nemajú dokumenty, ktoré by im umožnili z letiska odísť. Dopady budú na letové poriadky po celom svete, pretože veľa lietadiel nebude pristavených tam, kde mali podľa pôvodných plánov byť.
„Heathrow je jedným z hlavných leteckých uzlov na svete,“ povedal hovorca webu Flightradar24.com Ian Petchenik. „Toto naruší prevádzku leteckých spoločností po celom svete,“ dodal hovorca. Server Flightradar24 prevádzkuje mapu leteckých spojov a už ráno uviedol, že na iné letiská muselo byť odklonených aspoň 120 lietadiel smerujúcich na Heathrow.
Menšie londýnske letisko Gatwick sa snažilo niektoré lietadlá prijať, bolo však na hranici svojich kapacít. V oblasti Londýna sú ešte ďalšie letiská, napríklad Stansted a Luton, ale tie kvôli obmedzenej kapacite tiež veľa lietadiel nepoberú. Zaoceánske lety väčšinou zamierili na letiská v iných krajinách, napríklad lietadlo austrálskej spoločnosti Qantas Airways na linke z Perthu pristálo v Paríži, lietadlo americkej spoločnosti United Airlines z New Yorku dostalo pokyn pristáť v írskom Shannone. Ďalšie lietadlo United Airlines na linke zo San Franciska do Londýna pristálo už vo Washingtone.
Britská vlajková letecká spoločnosť British Airways mala na dnes na Heathrow naplánovaných 341 príletov. Na tomto letisku je to zďaleka najväčší dopravca. Francúzska spoločnosť Air France dopoludnia uviedla, že zrušila osem spojov na Heathrow, na iné letiská v Británii lieta podľa plánu. Írska spoločnosť Ryanair potom oznámila, že mimoriadne vypravila osem lietadiel medzi Dublinom a londýnskym letiskom Stansted, aby pomohla zmierniť dopady. Na Heathrow Ryanair nelieta.
Z letiska Heathrow sa lieta do viac ako 230 destinácií v takmer 90 krajinách. Svoju základňu má na letisku 90 leteckých spoločností, ako sú British Airways, Virgin Atlantic alebo Lufthansa. Na letisku sú dve hlavné ranveje, tento rok v lete chce prevádzkovateľ podať návrh na výstavbu tretej ranveje, píše Reuters.
Tento rok vo februári letisko Heathrow odbavilo 5,7 milióna cestujúcich, čo pre nich bol najrušnejší február vôbec. Od marca 2024 do februára 2025 počet cestujúcich dosiahol 84,1 milióna. Heathrow teraz funguje s využitím 99 percent svojej kapacity a ak sa nerozšíri, vzrastie význam iných európskych letísk. Napríklad parížske letisko Charlesa de Gaulla má štyri hlavné ranveje, rovnako ako letisko vo Frankfurte nad Mohanom. Amsterdamské letisko Schiphol má ranvejí šesť.
Každoročne z Heathrow odletí alebo tam pristane celkovo asi 475-tisíc lietadiel, najpopulárnejšou destináciou je New York. Na letisku pracuje viac ako 90-tisíc ľudí, čo z Heathrow robí v Británii najväčšieho zamestnávateľa, ak sa berie do úvahy iba jedna lokalita výkonu práce.