Výsluch, ktorý trval takmer päť hodín, sa týkal jej prepojenia na spoločnosť Srebrna. Štátna zástupkyňa Ewa Wrzoseková sa snažila dokázať, že táto firma fungovala ako podnikateľský odbor PiS, čo by bolo v rozpore s poľským zákonom, ktorý politickým stranám zakazuje podnikať, píše portál iDnes.cz.

Skrzypeková, bývalá šéfka Kaczynského kancelárie, patrila medzi najvplyvnejšie osoby v PiS. Po odchode do dôchodku v roku 2020 si zachovala vplyv ako členka správnej rady Inštitútu Lecha Kaczynského a predstavenstva spoločnosti Srebrna. Práve v súvislosti s jej podnikateľskými aktivitami ju minulý týždeň vypočúvala prokuratúra.
Smrť Skrzypekovej vyvolala ostrú politickú reakciu. PiS obviňuje vládu premiéra Donalda Tuska z brutálneho prenasledovania opozície a prirovnáva situáciu k praktikám v Severnej Kórei. Kaczynski vyhlásil, že jej smrť je „skutočnou tragédiou“ a sľúbil právne kroky, píše portál.
Štátna zástupkyňa Wrzoseková odmietla obvinenia z politicky motivovaného vyšetrovania a uviedla, že výsluch prebiehal v priateľskej atmosfére. Kritici však poukazujú na fakt, že Skrzypeková nemala počas výsluchu právneho zástupcu a zápis z výsluchu má iba deväť strán, čo považujú za podozrivé.
Kauza ešte viac prehĺbila politické napätie v Poľsku. Tuskova vláda sa snaží odstrániť vplyv PiS a označuje predošlú vládu za obdobie rozkladu právneho štátu. PiS sa naopak bráni a tvrdí, že aktuálna vláda vedie politické čistky.

Smrť Skrzypekovej komplikuje Tuskove tvrdenia o návrate k právnemu štátu. Poľský denník Rzeczpospolita vo svojom komentári upozornil na riziko politického zneužitia justície. Podľa neho je neobvyklé, že vyšetrovanie s jasným politickým podtextom vedie prokurátorka, ktorá otvorene kritizuje PiS, dodal iDnes.cz.
Prípad spoločnosti Srebrna a smrť Skrzypekovej sa tak stali novým ohniskom konfliktu medzi poľskou vládou a opozíciou. Napätie v krajine rastie a je pravdepodobné, že kauza bude mať vplyv na politickú scénu v nasledujúcich mesiacoch.
