Fio bankaFio banka

Srbský vicepremiér sa radil v Moskve so Šojguoum, ako zabrániť revolúcii

Tajomník ruskej bezpečnostnej rady Sergej Šojgu sa v Moskve stretol s podpredsedom končiacej srbskej vlády Aleksandarom Vulinom. Rokovali spolu o protivládnych protestoch, ktoré od začiatku novembra zmietajú balkánsku krajinu. Moskva udržiava dialóg s Belehradom s cieľom zabrániť prozápadnej "farebnej revolúcii", uviedol Šojgu podľa tlačových agentúr.

22.03.2025 17:30
Serbia Protests Foto: ,
Srbskí študenti počas protestu v Belehrade.
debata (22)

„V Belehrade sa odohráva farebná revolúcia, čo je nerozlučne späté s naším postojom k Rusku. Za farebnou revolúciou v Srbsku stoja západné zvláštne služby, ktoré by chceli priviesť k moci v Srbsku inú vládu. Nedovolíme to,“ vyhlásil Vulin podľa štátnej agentúry TASS a poďakoval ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi za „neochvejnú podporu legitímnej vlády“ v Srbsku.

Fico sa stretol s Vučičom. Spomenuli aj spoločnú cestu do Moskvy
Video

Vulin v piatok hovoril o spolupráci s ruskými spravodajskými službami pri reakcii na protesty. Tieto výroky podľa kritikov vlády ukazujú, ako sa režim stál závislý od Moskvy, pripomenula agentúra AP.

fico Čítajte viac Fico za protestami v Srbsku vidí „čudné postavy“ napojené na Ukrajinu a Gruzínsko

„Udržujeme pravidelný dôverný dialóg a vymieňame si informácie, a to aj s cieľom čeliť ‚farebným revolúciám‘. To pomáha zabrániť destabilizácii situácie v bratskom Srbsku za meniacich sa geopolitických podmienok. Naďalej budeme robiť všetko, čo je v našich silách, aby sme poskytli podporu bratskému srbskému ľudu,“ povedal Šojgu podľa agentúry Interfax. „Srbi sa môžu vždy spoliehať na pomoc Ruska v akýchkoľvek otázkach, tak ako tomu bolo po celú dlhú históriu našej spolupráce,“ zdôraznil.

srbsko, parlament, dymovnice Čítajte viac Sálou lietali vajcia a fľaše vody. Srbská opozícia zapálila v parlamente dymovnice

Srbský parlament v stredu formálne prijal demisiu premiéra Miloša Vučeviča, ktorý odstúpil koncom februára v dôsledku študentských protestov. Protestné hnutie vedené štrajkujúcimi vysokoškolskými študentmi vyvolalo nešťastie v meste Novi Sad, kde sa vlani 1. novembra zrútil betónový prístrešok na pred nedávnom zrekonštruovanej stanici. Nešťastie si vyžiadalo 16 životov. Demonštranti pripisujú tragédii korupciu a nepotizmus vo vláde. Vláda a prezident Aleksandar Vučić tieto obvinenia odmietajú. Minulú sobotu sa na obrovskom proteste proti korupcii zišlo podľa ministerstva vnútra vyše 100 000 ľudí, nezávislé odhady však hovoria až o trikrát väčšej účasti. Časť médií demonštráciu vykresľovala ako jednu z najväčších v srbských dejinách.

Študenti žiadajúci transparentné vyšetrenie... Foto: TASR/AP, Darko Vojinovic
Srbsko Belehrad Protest Študenti žiadajúci transparentné vyšetrenie zrútenia prístrešku železničnej stanice v Novom Sade z 1. novembra minulého roka. Srbskom v posledných týždňoch otriasajú pravidelné pouličné protesty, ktoré vyvolalo zrútenie betónového prístrešku nad vchodom do budovy železničnej stanice v meste Nový Sad. Tragédia sa odohrala v novembri 2024 a o život pri nej prišlo 15 ľudí.

Vulin sa vlani v septembri stretol vo Vladivostoku s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. „Srbsko nie je len strategický partner Ruska, Srbsko je tiež ruským spojencom. To je dôvod, prečo je na nás tlak zo strany Západu obrovský,“ povedal vtedy Putinovi. „Srbsko na čele s Aleksandarom Vučičom sa nikdy nestane členom NATO, nikdy neuvalí sankcie na Ruskú federáciu a nikdy nedovolí, aby bolo jeho územie využívané na akékoľvek protiruské akcie. Srbsko sa nestalo a nestane súčasťou protiruskej hystérie,“ vyhlásil srbský politik, známy svojimi proruskými názormi. Ubezpečil šéfa Kremľa, že úzke vzťahy medzi oboma štátmi budú pokračovať aj v budúcnosti, napísala vtedy agentúra AP. Dodala, že Vulinove výroky odrážajú pretrvávajúce blízke vzťahy medzi Belehradom a Moskvou, napriek proklamovanej snahe Srbska vstúpiť do EÚ, dodala.

Robert Fico a Vladimir Putin Čítajte viac Ruskí analytici: Ficova cesta do Moskvy mala dva ciele. Kremeľ prezentuje návštevu ako svoj diplomatický úspech

USA predvlani uvalili na Vulina sankcie kvôli podozreniu, že bol zapojený do nelegálnych dodávok zbraní, obchodu s drogami a zneužívania verejnej funkcie a že napomáhal presadzovaniu ruského vplyvu na nestabilnom Balkáne.

Vučić a jeho Srbská pokroková strana (SNS) sú v Srbsku pri moci od roku 2012. Najnovšie protesty vyvolané tragédiou v Novom Sade sa javia byť odrazom širšej nespokojnosti s prezidentom a jeho vládou, ktorú časť spoločnosti vidí ako čoraz viac autoritársku a podliehajúcu korupcii. Masové demonštrácie sa v nedávnej minulosti uskutočnili v Srbsku tiež v súvislosti s chystanou ťažbou lítia v krajine či po dvoch hromadných vraždách, ktoré si predvlani vyžiadali celkovo 19 obetí.

Facebook X.com 22 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #Srbsko