Fio bankaFio banka

Nech si Európa kričí, koľko chce, ostrov si vezmeme. Vance pri Grónsku pritvrdil, obvinil aj Dánsko

Americký viceprezident J. D. Vance opäť vyostril rétoriku v súvislosti s najväčším ostrovom na svete a autonómnym územím Dánska - Grónskom. V rozhovore pre stanicu Fox News Vance vyhlásil, že USA ovládnu Grónsko bez ohľadu na názor Európy, a zároveň obvinil Dánsko, že nie je „dobrým spojencom“.

24.03.2025 13:29
J. D. Vance / Donald Trump / Foto: ,
Americký viceprezident J. D. Vance (vľavo) a šéf Bieleho domu Donald Trump
debata (434)

Upozornil na to portál novinky.cz. Viceprezident Vance vyjadril pochybnosti o správe Dánska nad Grónskom. „Dánsko, ktoré ovláda Grónsko, nerobí svoju prácu a nie je dobrým spojencom,“ kritizoval Vance severskú krajinu.

Nevyberavo tiež vyjadril územný záujem Spojených štátov o ostrov. „Prezidenta Trumpa nezaujíma, čo na nás Európania kričia, záleží mu na tom, aby boli na prvom mieste uspokojené záujmy amerických občanov,“ povedal Vance.

„Dánsko nie je zlý spojenec. Nikdy sme neboli a ani v budúcnosti nebudeme zlí spojenci,“ reagovala podľa The Copenhagen Post dánska predsedníčka vlády.

Ekonóm Páleník v Ide o pravdu: Trumpova obchodná vojna môže eskalovať v špirále. Prečo clá zasiahnu najviac Slovensko?
Video

Podľa portálu Marines, oficiálneho webu americkej námornej pechoty, sa v Afganistane vystriedalo vyše 18-tisíc dánskych vojakov, pričom 43 ich tam zahynulo. To je pri šesťmiliónovej krajine v prepočte na hlavu najvyšší počet obetí medzi spojencami.

Kallas Čítajte viac Expertka: Trump nepochopil, že Európa nie je len banda slabých byrokratov

Americký prezident Donald Trump opakovane tvrdí, že by Grónsko rád pripojil k Spojeným štátom. Podľa Trumpa je najväčší ostrov na svete dôležitý pre bezpečnosť USA. Grónsko má geostrategický význam a Spojené štáty tam majú vojenskú základňu. Tiež má bohaté náleziská nerastných surovín.

Trump 13. marca pri stretnutí s generálnym tajomníkom Severoatlantickej aliancie Markom Ruttem vyhlásil, že si myslí, že k anexii Grónska „dôjde, pretože je nevyhnutná pre medzinárodnú bezpečnosť“.

Vzápätí vyšli protestovať do ulíc stovky Grónčanov. Ulicami metropoly Nuuku pochodovalo asi 800 ľudí s grónskymi vlajkami a plagátmi s nápismi „Donúťte Američanov odísť“ s odkazom na americkú vojenskú základňu na ostrove a „Nie sme na predaj“ reagujúcim na Trumpovu „obchodnú ponuku“.

Na ostrov príde americká delegácia

Grónsko tento týždeň navštívi americká delegácia, ktorej súčasťou bude manželka amerického viceprezidenta Usha Vanceová. Sprevádzať ju bude poradca amerického prezidenta pre národnú bezpečnosť Mike Waltz a minister energetiky Chris Wright.

Trumpova vízia zrekonštruovaného Pásma Gazy na bizarnom videu vytvorenom AI
Video

Grónsky premiér Mute Egede nadchádzajúcu návštevu americkej delegácie označil za provokáciu. Obzvlášť ho popudila účasť Waltza. „Čo robí poradca pre národnú bezpečnosť v Grónsku? Jediným účelom (návštevy) je predviesť nám demonštráciu sily a tento signál nesmie byť zle pochopený,“ povedal Egede v nedeľnom rozhovore s grónskymi novinami Sermitsiaq.

„(Waltz) je Trumpov dôverný a najbližší poradca a už len jeho prítomnosť v Grónsku určite prinúti Američanov, aby uverili v Trumpovu misiu. Preto sa tlak po tejto návšteve ešte zvýši,“ dodal.

Mute Egede / Mette Frederiksenová / Čítajte viac Americká delegácia navštívi Grónsko. Premiér Egede ju označil za "vysoko agresívnu". Tvrdí, že ide o provokáciu

Grónsko sa nachádza severovýchodne od Kanady, čím je geograficky súčasťou Severnej Ameriky, ale historicky, politicky a ekonomicky ide o krajinu veľmi prepojenú s Európou, najmä s Dánskom.

Po stáročia bolo pod jeho správou s výnimkou druhej svetovej vojny, keď nad ostrovom prevzali kontrolu USA a držali nad ním „ochrannú ruku“. V roku 1953 sa Grónsko stalo opäť súčasťou Dánska a od roku 1979 je jeho autonómnou súčasťou s vlastnou vládou a parlamentom (Landsting).

Hlavou štátu je dánsky monarcha, v súčasnosti kráľ Frederik X, ktorý jasne vyjadril zámer zachovať toto autonómne dánske územie a bývalú kolóniu v rámci Dánskeho kráľovstva. Kodaň má stále pod kontrolou zahraničné a bezpečnostné záležitosti, ako aj menovú politiku Grónska.

Ročne mu poskytuje dotáciu vo výške približne 500 miliónov eur, čo je polovica grónskeho rozpočtu. V roku 2009 získalo Grónsko možnosť vyhlásiť plnú nezávislosť na základe referenda. Podľa článku 21 Zákona o samospráve „rozhodnutie o nezávislosti Grónska prijme ľud Grónska“.

Ostrovná krajina s hlavným mestom Nuuk zaberá rozlohu viac ako 2,1 milióna kilometrov štvorcových, ale iba 15 percent územia je trvalo bez ľadu. V Grónsku žije približne 56.000 obyvateľoch, čo z neho robí najredšie osídlenú oblasť Zeme. Až 95 percent priemyslu a ekonomiky ostrova tvorí rybolov a lov morských plodov.

Napriek tomu, že absolútnu väčšinu územia pokrýva ľad, útroby ostrova skrývajú veľké prírodné bohatstvo. Grónsko vlastní 25 z 34 minerálov, ktoré Európska komisia považuje za kritické suroviny. Patria sem vzácne kovy ako zlato a striebro, ale aj cenné kovy nevyhnutné pre technológiu batérií kobalt, meď, nikel či lítium. Ostrov ukrýva tiež veľké zásoby ropy a zemného plynu.

Grónsko, ľad Čítajte viac Kodaň odmieta Trumpov zálusk na Grónsko. Egede: Už toho bolo dosť, musíme byť tvrdší

Význam Grónska zvýrazňuje jeho strategická poloha a v nie neposlednom rade je to aj skutočnosť, že globálne otepľovanie prináša možnosť otvorenia nových severných lodných ciest. Preto ten záujem USA, ale aj Ruska a Číny, ktoré zintenzívnili svoje aktivity v regióne.

Snaha Spojených štátov získať Grónsko nie je nová. Napríklad už americký prezident Harry Truman ponúkol Dánsku v roku 1946 za ostrov 100 miliónov dolárov v zlate, čo Dáni odmietli. Aj Donald Trump len oživil snahy zo svojho prvého prezidentského obdobia, kedy v roku 2019 vyslovil záujem kúpiť Grónsko, čo bolo rovnako odmietnuté.

Spojené štáty majú s Grónskom od roku 1951 zmluvu, ktorá umožňuje prevádzku vojenských základní a prieskum nerastných zdrojov. Vojenská prítomnosť USA sa datuje od čias druhej svetovej vojny, pričom v Thule majú už viac ako 70 rokov strategickú vojenskú základňu, ktorá je najsevernejšou americkou vojenskou základňou na svete, dnes známou pod názvom Pituffik.

gronsko Čítajte viac Ani USA a už ani Dánsko. Grónsko smeruje k samostatnosti: Nie je otázka či, ale kedy
Facebook X.com 434 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #USA #grónsko #JD Vance