Budova utrpela zničujúci zásah v noci na 30. apríla 1999 – necelý týždeň po tom, čo NATO na čele s Američanmi začalo bombardovanie vtedajšej Juhoslávie s cieľom zastaviť vyháňanie etnických Albáncov vykonávané srbskými silami v Kosove. Po vojne sa budova, ponechaná v zničenom stave, stala jedným zo symbolov bombardovania, ktoré veľká časť Srbov dodnes považuje za zločin.
Dnešná manifestácia, ktorá sa konala pri príležitosti 26. výročia zahájenia bombardovania, bola súčasťou protestnej vlny vedenej vysokoškolskými študentmi, ktorú vyvolalo nešťastie v meste Novi Sad, kde vlani 1. novembra pri páde betónového prístrešku pred stanicou zahynulo 16 ľudí. Demonštranti vinia vládu z korupcie a nepotizmu, čo podľa nich zapríčinilo nekvalitnú stavebnú prácu na nedávno zrekonštruovanej streche. Vláda a prezident Aleksandar Vučić tieto obvinenia odmietajú.
Skupina študentov dnes zároveň podala podnet na ústavný súd, aby sa vyjadril k ústavnosti kroku, ktorým srbské úrady zbavili budovu zo 60. rokov 20. storočia štatútu kultúrnej pamiatky. Minútu ticha si tiež pripomenuli mŕtvych v dôsledku bombardovania a následne sa presunuli pred sídlo srbskej pamiatkovej starostlivosti.

Kushner je zaťom prezidenta Donalda Trumpa. Srbská vláda s jeho firmou Affinity Partners vlani uzavrela zmluvu o prenájme pozemkov v centre Belehradu na 99 rokov. Počíta sa v nej s „revitalizáciou“ budovy generálneho štábu. Projekt za 500 miliónov dolárov zahŕňa výškový hotel, luxusný bytový komplex, kancelárske priestory a obchody.
