Podujatie trvá dni. „Hlavným cieľom konferencie je zvýšiť povedomie o kľúčových hybných silách novodobého antisemitizmu a riešiť dôležité výzvy, ktoré prináša realita od 7. októbra 2023 pre štát Izrael aj pre židovské komunity na celom svete," informujú usporiadatelia na svojej webovej stránke. (Uvedený dátum sa spája s masakrou izraelských civilistov, ktorú spáchali palestínski teroristi.)
Konferenciu organizuje ministerstvo pre židovskú diaspóru, zoznam pozvaných konzultovalo s rezortom diplomacie. Menoslov hostí si nepochybne v dostatočnom predstihu pozrel aj premiér Benjamin Netanjahu. Pozvanie predstaviteľov krajnej pravice z európskych štátov vyvolalo veľký rozruch hlavne v židovských kruhoch v Európe. Ich agenda je postavená na odmietaní moslimských migrantov, pričom tvrdia o sebe, že sú neochvejní bojovníci proti antisemitizmu, no otázne zostáva, či to myslia naozaj úprimne.

Kto z krajnej pravice kole oči viacerým židovským osobnostiam? Napríklad Jordan Bardella a Marion Maréchalová (obaja z Francúzska), Geert Wilders z Holandska, Charlie Weimers zo Švédska. Jedným z najhlasnejších kritikov ich účasti je predseda Európskeho židovského kongresu Ariel Muzicant: „Pozvať predstaviteľov európskej krajnej pravice na konferenciu v Jeruzaleme financovanú vládou je bodnutím do chrbta európskemu židovstvu," citoval ho server Jewish Independent. Tvrdí, že kým v Európe sa vedie zápas proti krajnej pravici, naopak, Izrael pozýva jej členov, pričom verí, že ho podporujú. Podľa Muzicanta títo politici v skutočnosti uvažujú inak. Naznačil sa, že sa vypočítavo snažia votrieť do priazne židovského štátu, aby ich legitimizoval.
Ďalší z pozvaných prominentných Židov, ktorí odriekol účasť, je britský vrchný rabín Ephraim Mirvi. Nevyjadril sa síce ostro ako Muzicant, ale jasne dal najavo, aký je dôvod jeho rozhodnutia: „Po oboznámení sa s účasťou viacerých krajne pravicových populistických politikov na medzinárodnej konferencii o boji proti antisemitizmu sa rabín na podujatí nezúčastní," citovali agentúry z vyhlásenie jeho úradu.

Muzicant avizoval, že do Jeruzalema na protest nepriletia zástupcovia najväčších židovských organizácií vo svete. Sú nimi Americký židovský výbor, Európsky židovský kongres, Svetový židovský kongres a Konferencia európskych rabínov. Minister pre diaspóru Amichaj Šikli, ktorý má v agende kontakty Izraela so Židmi na celom svete, po ostrej reakcii mnohých Židov zo zahraničia zostal neochvejný k pozvaniu kontroverzných politikov. „Pokusy o démonizáciu niektorých účastníkov nás neodradia," citoval ho Jewish Independent.
Niekdajší člen izraelskej vlády Natan Šaransky, ktoré šéfuje Židovskej agentúre, považuje za chybu, že minister pre diaspóru vopred nekonzultoval zoznam pozvaných s európskymi Židmi. Zjavne preto váhal, či príde na konferenciu, nakoniec sa rozhodol byť medzi hosťami. „Tí, ktorí sa držia naďalej svojich antisemitských názorov, evidentne nemajú miesto na konferenciách proti antisemitizmu. Tí, ktorí tvrdia, že zmenili svoje názory na Židov, si však zaslúžia byť vypočutí," napísal na sociálnej sieti Facebook.

Veľa predstaviteľov krajnej pravice začalo dávať najavo svoje sympatie s Izraelom, ale zaznievajú hlasy, aby sa židovský štát k nim správal zdržanlivo. Šéf Londýnskeho centra štúdia súčasného antisemitizmu David Hirsh poznamenal, že sú to politici, ktorí majú vo svojom straníckom dedičstve fašistický antisemitizmus. Nadviazaním stykov s Izraelom im ide podľa neho takpovediac o získanie pečiatky kóšer, čiže legitimizáciu svojho pôsobenia v očiach izraelskej vlády. Podobne ako Šaransky apeloval na jej predstaviteľov, aby sa pri pozývaní hostí najprv poradili so zástupcami európskeho židovstva.
Pre vytvorenie uceleného obrazu o účastníkoch konferencie treba však poukázať na to, že minister Šikli pozval nielen politikov krajnej pravice z Európy. Jerusalem Post upozornil, že oslovil aj predstaviteľov európskej krajnej ľavice, ale o účasť neprejavili záujem. Vo viacerých západných európskych štátoch sa o nich hovorí ako o stúpencoch Palestínčanov s tým, že ich kritika na adresu Izraela prerastá až do antisemitizmu.
Z dostupného zoznamu rečníkov na konferencii nie je medzi nimi nikto zo Slovenska. Naopak, napríklad Maďarsko má v Jeruzaleme svoju zástupkyňu. Je ňou europoslankyňa vládnucej strany Fidesz Kinga Gálová.