„Počas môjho prejavu vyšla na povrch správa, že štyria americkí vojaci boli zabití počas incidentu v Litve. Stále ide o čerstvé správy, takže nepoznáme podrobnosti. Je to naozaj hrozná správa a naše myšlienky sú s rodinami a blízkymi (obetí),“ povedal Rutte počas jeho návštevy Varšavy.
Vojaci sa podľa amerického veľvyslanectva vo Vilniuse stratili v okolí mesta Pabrade v blízkosti hranice s Bieloruskom a spolu s nimi zmizlo aj jedno armádne vozidlo. Úrady správu o ich zmiznutí dostali v utorok poobede.
Zdroje litovskej verejnoprávnej televízie LRT na základe nepotvrdených údajov informovali, že vojaci cestovali v pásovom dopravnom záchrannom vozidle M88. Americkí a litovskí vojaci našli v stredu vo vode ponorené záchranné vozidlo M88 Hercules, uviedlo podľa agentúry PAP vo vyhlásení velenie americkej armády v Európe. Pátranie po vojakoch pokračuje.
Vojaci boli na cvičení blízko Pabrade na východe krajiny neďaleko hraníc s Bieloruskom. Litovská ministerka obrany Dovilé Šakalienéová uviedla, že žiadne telá sa doteraz nenašli. „Preto by bolo nesprávne tvrdiť, že (vojaci) sú mŕtvi,“ povedala novinárom podľa Reuters.

Americké pozemné sily v Európe (USAREUR) vo vyhlásení uviedli, že sa vojaci stratili počas výcviku a litovská armáda aj polícia po nich pátrala spoločne s americkou armádou. Vyjadrenie na sociálnej sieti X zdieľalo aj veľvyslanectvo Spojených štátov vo Vilniuse. „Vojaci – všetci z 1. brigády 3. pešej divízie – v čase incidentu vykonávali plánovaný taktický výcvik,“ stálo vo vyhlásení.
Litovská armáda neuviedla podrobnosti o nešťastí, ale v miestnych médiách a tiež v americkom denníku The New York Times sa objavila nepotvrdená informácia, že vojaci boli posádkou obrneného vyslobodzovacieho vozidla M88, určeného na odťahovanie poškodených tankov z bojiska. Vozidlo, vážiace desiatky ton, bolo údajne vyslané na vyslobodenie iného vozidla a mohlo sa utopiť v močiaroch, aj s vojakmi uväznenými vo vnútri, napísal NYT s odvolaním sa na nemenovaného predstaviteľa americkej armády.
V Litve je umiestnené východné krídlo spojeneckých síl Severoatlantickej aliancie (NATO). Pobaltské krajiny Litva, Lotyšsko a Estónsko sú členmi NATO a od vyhlásenia nezávislosti na Sovietskom zväze v roku 1990 majú so susedným Ruskom chladné vzťahy. Tie sa ešte viac zhoršili kvôli ruskej invázii na Ukrajinu v roku 2022. Litovský prezident Gitanas Nauséda je jedným z najvýraznejších podporovateľov Ukrajiny v jej boji proti ruskej invázii, pripomína agentúra AP.
