Silné otrasy zrovnali so zemou budovy, zničili mosty a poškodili cesty v rozsiahlych oblastiach krajiny. Dokonca aj v hlavnom meste Thajska Bangkok, stovky kilometrov od epicentra, sa zrútil rozostavaný 30-poschodový mrakodrap. Thajské úrady zatiaľ potvrdili smrť troch robotníkov, pričom desiatky ďalších sú stále nezvestné, mnohí z nich sú pravdepodobne uväznení pod ruinami.
Epicentrum otrasov, ktoré nastali okolo 12:50 miestneho času, sa nachádzalo 16 kilometrov severozápadne od mesta Sagaing. Zemetrasenie vychádzalo z hĺbky 10 kilometrov. O niekoľko minút neskôr zasiahol rovnakú oblasť následný otras s magnitúdom 6,4.
Zemetrasenie pocítili aj v Bangladéši, Kambodži či Indii. Podľa čínskej agentúry pre zemetrasenia bolo otrasy cítiť aj v juhozápadnej čínskej provincii Jün-nan. Čína dokonca uvádza, že zemetrasenie malo magnitúdo až 7,9.
Model americkej geologickej služby USGS však považuje za veľmi pravdepodobné, že počet mŕtvych presiahne 1 000. Počíta však aj s možnosťou, že počet mŕtvych presiahne 100-tisíc. Pravdepodobnosť takéhoto scenára je podľa modelu 22-percent.
Otrasy oblasť pri meste Mandalay, ktoré ležia zhruba 3,5 hodiny cesty autom severne od mjanmarskej metropoly Neipyijto, zasiahli okolo 12.50 h miestneho času (07.20 h SEČ) a odtiaľ sa postupne šírili ďalej, takže aj v stovky kilometrov vzdialenom Bangkoku sa kývali výškové budovy, z ktorých ľudia v obavách utekali von.
EÚ posiela 2,5 milióna eur
Európska únia uvoľní pre Mjanmarsko prvotnú núdzovú pomoc vo výške 2,5 milióna eur. „Táto nová humanitárna pomoc pomôže zachrániť životy a riešiť bezprostredné potreby najzraniteľnejších ľudí v Mjanmarsku so zameraním na vysídlené a konfliktom postihnuté komunity,“ uviedla Komisia v tlačovej správe.
EÚ tiež aktivovala svoju satelitnú službu Copernicus, aby uľahčila hodnotenie vplyvu zemetrasenia. EK okrem toho spolu so svojimi humanitárnymi partnermi podľa vyhlásenia hodnotí situáciu a potreby v krajine s cieľom zmobilizovať ďalšiu pomoc Únie.
„Týmto novým príspevkom sa celkové financovanie humanitárnej pomoci EÚ pre Mjanmarsko v roku 2025 zvýši na viac ako 35 miliónov eur,“ spresnila EK.
V mnohomiliónovom Bangkoku sa v dôsledku prírodnej katastrofy zrútila stavba tridsaťposchodového mrakodrapu, v troskách uviazli desiatky robotníkov. Vedenie mesta označilo Bangkok za oblasť postihnutú katastrofou, čo má uľahčiť prístup k núdzovej pomoci.
Zemetrasenie zasiahlo na hraniciach s Mjanmarskom tiež Čínu, konkrétne provincie Jun-nan a S'-čchuan. Niekoľko budov sa zrútilo a úrady hlásia zranených. Presný počet nie je známy.
Rezort diplomacie zatiaľ neeviduje Slovákov medzi obeťami po zemetrasení
Ministerstvo zahraničných vecí SR zatiaľ neeviduje Slovákov medzi obeťami po zemetrasení v Mjanmarsku s citeľnými otrasmi v Thajsku. Slováci zatiaľ nekontaktovali slovenské veľvyslanectvo v Bangkoku ani Medzinárodné operačné krízové centrum so žiadosťou o asistenciu.
„Aktuálne je obmedzená miestna aj medzinárodná doprava a dostupnosť niektorých služieb. Ďalšie otrasy nie sú vylúčené. V tejto súvislosti odporúčame rešpektovať pokyny miestnych úradov a záchranných zložiek, dbať na zvýšenú osobnú bezpečnosť, sledovať miestne správy a vývoj situácie prostredníctvom dôveryhodných zdrojov,“ priblížilo MZVEZ SR. Ozrejmilo, že situáciu v krajine spolu s Veľvyslanectvom SR v Bangkoku pozorne sleduje, zverejnilo aj informáciu pre cestujúcu verejnosť.
V prípade núdze môžu občania SR kontaktovať Medzinárodné operačné krízové centrum MZVEZ SR na čísle +421 2 5978 5978, ktoré je v nepretržitej prevádzke, alebo pohotovostné číslo mobilného telefónu Veľvyslanectva Slovenskej republiky v Bangkoku +66 81 617 4611.
Hrozia ďalšie dotrasy
Experti z nemeckého geofyzikálneho centra GFZ upozornili, že Mjanmarsko by sa malo pripraviť na možné dotrasy po silnom zemetrasení. Podľa Olivera Heidbacha z GFZ so sídlom v Postupime ide o typický proces a k sérii dotrasov s magnitúdou od 6 do 6,5 môže dôjsť v nasledujúcich hodinách či dňoch, pričom budú postupom času slabnúť a ich počet sa bude znižovať.
Alternatívne by mohlo tiež dôjsť k druhému silnému zemetraseniu, dodali experti. Heidbach pritom varoval, že seizmické vlny po silných dotrasoch by mohli zasiahnuť budovy, ktoré už boli predtým poškodené, v dôsledku čoho môžu byť záchranné práce ťažšie a nebezpečnejšie.
Americkí experti: Obetí môžu byť desaťtisíce
Americká geologická služba USGS považuje za veľmi pravdepodobné, že zemetrasenie, ktoré v piatok zasiahlo Mjanmarsko a Thajsko, si vyžiada vyše tisíc životov. S 34-percentnou pravdepodobnosťou ich môže byť viac ako 10-tisíc, doplnila služba na svojom webe.
„Vysoký počet obetí a rozsiahle škody sú pravdepodobné a katastrofa sa zrejme týka rozsiahlej oblasti,“ konštatuje USGS.
Na základe predchádzajúcich skúseností s podobnými zemetraseniami a informácií o zasiahnutom regióne potom model amerických geológov odhaduje rôzne pravdepodobnosti dopadu otrasov. Tomu, že si vyžiadajú sto až tisíc životov, prisudzuje 12-percentnú pravdepodobnosť. Možnosť, že obetí bude tisíc až 10-tisíc, očakáva s tridsaťpercentnou pravdepodobnosťou.
Za vôbec najpravdepodobnejší model považuje počet obetí v rozmedzí 10-tisíc až 100-tisíc. Nevylučuje ale ani to, že by ich mohlo byť aj viac ako 100-tisíc. Pravdepodobnosť takéhoto vysokého čísla počtu obetí je podľa modelu 22-percentná.
USGS vychádza z toho, že zemetrasenie, ktorého epicentrum ležalo v strednom Mjanmarsku, pocítili desiatky miliónov ľudí v oblasti, pričom 0,8 milióna z nich „násilne“, 3,9 milióna „ťažko“, tri milióny „veľmi silno“ a viac ako osem miliónov „silno“. Prvé dve z týchto kategórií sú na desaťbodovej škále, ktorá hodnotí pociťovanú intenzitu otrasov, druhá a tretia najsilnejšia. Ohnisko otrasov ležalo desať kilometrov pod povrchom.
Americkí geológovia tiež poznamenávajú, že podobné zemetrasenia v minulosti si vyžiadali celoštátnu či aj medzinárodnú reakciu.
