Balkán sa pripravuje na zbrojenie. Srbsko a Maďarsko posilňujú vojenskú spoluprácu. Šéf britskej diplomacie dorazil do Kosova

Srbsko a jeho severný sused Maďarsko posilňujú vojenskú spoluprácu. V utorok (2. apríla) na tento účel podpísali ministri obrany oboch krajín dohodu, ktorá predpokladá okrem iného podstatne viac spoločných armádnych cvičení. Informovala o tom agentúra DPA.

02.04.2025 12:05 , aktualizované: 13:48
srbska armáda Foto: ,
Vojak srbskej armády 20. septembra 2024 počas vojenského cvičenia na leteckej základni Batajnica pri Belehrade.
debata (4)

„Dnes budujeme najbližšie strategické vzťahy v oblasti obrany a (maďarský) premiér Viktor Orbán aj ja sme vyjadrili želanie a zámer, aby sme pokračovali s ich urýchlením a ďalším zbližovaním všetkých našich pozícií v oblasti obrany,“ povedal. Napísal srbský prezident Aleksandar Vučić na Instagrame k dohode, ktorú v Belehrade podpísali ministri obrany Bratislav Gašić a jeho maďarský náprotivok Kristóf Szalay-Bobrovniczky.

Podľa provládneho srbského denníka Politika Vučič tiež uviedol, že obe krajiny smerujú k bilaterálnej vojenskej aliancii či vojenskej únii. Pre Maďarsko, ktoré je členským štátom Európskej únie a NATO, patrí Srbsko k krajinám, s ktorými v regióne spolupracuje najintenzívnejšie, dodal Vučić. Podľa Szalaya-Bobrovniczkého je Srbsko pre Maďarsko najdôležitejším bilaterálnym vojenským partnerom.

Na základe dohody podpísanej v roku 2023 uskutočnili armády oboch krajín už 48 spoločných akcií a tento počet sa má v tomto roku zvýšiť na 79. Maďarský minister ako príklad uviedol výcvik riečnych flotíl, mnohonárodný bojový výcvik pre členov aktívnych záloh či program spoločného nákupu zbraní. Podľa skorších správ v médiách chce Maďarsko tiež predať Srbsku časť staršej výzbroje z vlastných zásob.

Fico privítal lídrov Maďarska a Srbska, Orbána a Vučiča
Video

Pozorovatelia v regióne vnímajú spoluprácu medzi Srbskom a Maďarskom s obavami, pripomenula DPA. Ako Vučić, tak Orbán udržiavajú dobré vzťahy s Ruskom, podľa kritikov ich tiež spája autoritársky spôsob výkonu politickej moci.

Oznámenie o posilnení vojenskej spolupráce medzi Srbskom a Maďarskom prichádza po tom, ako v marci uzavreli dohodu o vojenskej spolupráci Chorvátsko, Albánsko a Kosovo. Prvé dve menované krajiny sú členmi NATO, pričom Kosovo v roku 2008 jednostranne vyhlásilo nezávislosť od Srbska. Dojednanie ostro kritizoval Vučić, podľa ktorého trojica signatárov odštartovala „preteky v zbrojení“ na Balkáne.

Serbia Protests Čítajte aj Srbský vicepremiér sa radil v Moskve so Šojguoum, ako zabrániť revolúcii

Medzi Prištinou a Belehradom panuje naďalej značné napätie a početné spory poznamenávajú tiež vzťah Srbska a Chorvátska.

Stúpenci srbskej opozície protestujú v...
Príslušníci poriadkovej polície neďaleko sídla...
+2Muž hádže vajce na budovu volebnej komisie...

Británia vyzvala Kosovo na spoluprácu so Srbskom

Britský minister zahraničných vecí David Lammy počas návštevy Kosova tamojších predstaviteľov ubezpečil o záujme Spojeného kráľovstva o západný Balkán a dianie v regióne. Zároveň vyzval Kosovo a Srbsko na dosiahnutie pokroku v normalizačných rozhovoroch, píše TASR podľa správy agentúry AP.

„Spojené kráľovstvo naďalej zohráva svoju dôležitú rolu ako kľúčový priateľ a partner tohto veľkého národa… Toto je región, na ktorom Británii záleží,“ uviedol Lammy počas návštevy Kosova.

Šéf britskej diplomacie zároveň vyjadril podporu normalizačným rozhovorom medzi Kosovom a Srbskom, ktoré už viac ako 14 rokov sprostredkúva EÚ. „Dúfam, že budúca vláda sa bude zaoberať potrebami všetkých občanom vrátane pokroku v integrácii kosovských Srbov a intenzívne sa zapojí do dialógu vedeného EÚ,“ dodal Lammy.

parlament Čítajte aj Poslanci schválili vyslanie vojakov do Kosova a brigády NATO v Lotyšsku. Prešli i zmeny v aktívnych zálohách

Počas návštevy britský minister vyzval predstaviteľov Kosova na urýchlené zostavenie novej vlády po parlamentných voľbách z 9. februára, ktoré vyhrala ľavicovo nacionalistická strana Vetëvendosje (Sebaurčenie – VV) premiéra Albina Kurtiho.

Kosovo je väčšinovo obývané etnickými Albáncami a nezávislosť od Srbska jednostranne vyhlásilo v roku 2008. Pre nesúhlas Srbska a jemu naklonené mocnosti vrátane Ruska a Číny, ktoré sú stálymi členmi Bezpečnostnej rady OSN, nie je členom Organizácie Spojených národov.

Kosovo - Najmladšia krajina Európy

Kosovo vyhlásilo roku 2008 samostatnosť. Dnes túto krajinu uznáva 98 krajín sveta. Ich počet bol vyšší, ale konzistentná politika Srbska dosiahla ich zoškrtanie o 15 krajín. V EÚ neuznáva Kosovo ako samostatný štát okrem Slovenska ani Španielsko, Grécko a Cyprus.

Fotogaléria
Kláštor v Gračanici zapísany do UNESCO
Kláštor v Gračanici zapísany do UNESCO. Vnútro...
+10Kláštor v Gračanici zapísany do UNESCO. Vnútro...

Nezávislosť Kosova uznáva väčšina západných štátov vrátane USA, Nemecka, Francúzska alebo Británie. Zo štátov EÚ nezávislosť Kosova neuznávajú Slovensko, Cyprus, Grécko, Rumunsko a Španielsko, takisto India, Brazília, Juhoafrická republika alebo Ukrajina.

Facebook X.com 4 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #Maďarsko #Srbsko #vojenska spolupráca