Trump o rokovaní hovoril po stretnutí s izraelským premiérom Benjmainom Netanjahuom, s ktorým hovorili okrem iného o situácii v Pásme Gazy, ktorej obyvatelia by podľa Trumpa mali mať možnosť odísť, kamkoľvek budú chcieť.
Pri spoločnom stretnutí s novinármi v Bielom dome tiež uviedol, že Izrael pracuje na novej dohode o prepustení rukojemníkov, ktoré zadržiava palestínske teroristické hnutie Hamas.
Oznámenie o priamych rokovaniach s Iránom je podľa agentúry Reuters prekvapivé vzhľadom na to, že iránski predstavitelia výzvy USA na takéto rokovania verejne a zjavne odmietali.

Irán sa už skôr ohradil voči Trumpovej požiadavke, aby o svojom jadrovom programe rokoval priamo, inak bude bombardovaný, hoci Teherán pôvodne ponechal otvorené dvere k nepriamym rokovaniam.

„Vedieme priame rozhovory s Iránom, ktoré sa už začali. Pokračovať budú v sobotu. Máme veľmi veľkú schôdzku a uvidíme, čo sa môže stať,“ povedal Trump novinárom v Oválnej pracovni po boku izraelského premiéra. „A myslím, že všetci súhlasia s tým, že dohoda by bola lepšia,“ povedal Trump. Narážal tak zjavne na možnosť vojenského úderu proti iránskym jadrovým zariadeniam v opačnom prípade.
Irán nesmie vlastniť jadrovú zbraň, zdôraznil Trump. Ak rokovania nebudú úspešné, ocitne sa Irán vo „veľkom nebezpečenstve“ a bude to pre neho „veľmi zlý deň“, dodal.
Trump za svojho prvého prezidentského mandátu v roku 2018 odstúpil od pôvodnej dohody z roku 2015, ktorá mala obmedziť iránsky jadrový program výmenou za zrušenie protiiránskych sankcií.
Irán následne prestal dohodu dodržiavať a začal obohacovať urán na úroveň, ktorá ho približuje k možnej výrobe jadrovej zbrane. Teherán napriek tomu dlhodobo tvrdí, že jeho jadrový program slúži iba na mierové účely.
K situácii v Pásme Gazy Trump povedal, že by rád, aby vojna skončila a že sa tak podľa neho stane „v nie príliš vzdialenej budúcnosti“. Na oslobodení izraelských rukojemníkov sa pracuje, ale zabezpečenie prepustenia všetkých rukojemníkov je „dlhý proces“, dodal.
Trump tiež zopakoval návrh, s ktorým prišiel už v prvých týždňoch po nástupe do úradu, že by kontrolu nad Pásmom Gazy mali prevziať Spojené štáty. „Mať tam silu, ako sú Spojené štáty, ktoré by Pásmo Gazy kontrolovali a vlastnili, by bolo dobré,“ povedal Trump aj novinárom.
