Z prednášky vyplýva, že samohybná húfnica Panzerhaubitze 2000, je síce „vynikajúci zbraňový systém“, ale je tak technicky zraniteľná, že jej vhodnosť pre bojové vojnové podmienky je veľmi sporná.
Hlavný bojový tank Leopard 1A5 sa ukázal na ukrajinskom fronte ako spoľahlivý, ale Ukrajinci ho často používajú iba ako „provizórne delostrelectvo pre jeho slabé pancierovanie“. A v prípade novšieho Leopardu 2A6 sú náklady na opravu také vysoké, že opravovať ho na fronte často nie je možné, píše Spiegel.
Systém protivzdušnej obrany IRIS-T bol veľmi účinný, ale zase cena munície je vysoká a nebola k dispozícii v potrebnom množstve. Systém Patriot je tiež považovaný za vynikajúci zbraňový systém, ale má problém s tým, že jeho nemecká verzia je na podvozkoch automobilky MAN, ktoré sú zastaralé a nie sú pre nich dostupné náhradné diely.
Jednu zbraň však Ukrajinci chvália, pričom je jedným z najstarších dodaných nemeckých systémov pre Ukrajinu. Tank Gepard je z pohľadu Ukrajiny „najpopulárnejším, najúčinnejším a najspoľahlivejším zbraňovým systémom“. Bundeswehr ho vyradil z výzbroje ešte pred začiatkom vojny na Ukrajine, takže ho vytiahli zakonzervované zo skladov a ďalšie pre Ukrajinu kúpili v zahraničí, uvádza Speigel.
Raketomety Mars síce podľa dokumentu zmenili pravidlá hry na fronte, lebo majú dlhý dosah, ale ich využitie je iba čiastočné, keďže nedokážu použiť kazetovou muníciu z USA. Nemecko sa totiž pridalo k zmluve o zákaze takejto munície. V prípade samohybných húfnic ich bolo možné preprogramovať.
Zhrnutie článku je veľmi jasné, píše Spiegel: „Máloktoré nejaké veľké nemecké vybavenie je úplne vhodné pre vojnu“.
V kruhoch Bundeswehru sa hovorilo, že prejav atašé určite odrážal realitu na bojisku. Nemecké zbrane sa však na Ukrajine používajú v extrémnych podmienkach, čo vedie k silnému opotrebovaniu. Okrem toho, hoci boli ukrajinskí vojaci v Nemecku rýchlo trénovaní na obsluhu rôznych zariadení, často nebol čas na technické školenia týkajúce sa údržby a starostlivosti. Na Ukrajine tiež chýba infraštruktúra v prvej línii na zabezpečenie dodávateľských reťazcov opráv. Hoci priemysel vytvoril takzvané opravárenské centrá, často sa nachádzajú ďaleko od bojov, napísal Spiegel.