„Tie koalície ochotných zatiaľ neprinášajú efekt. Vráťme sa späť a konajme na úrovni Európskej únie, Severoatlantickej aliancie. To bude nepochybne trvalejšie, ako vytvárať pseudoskupiny krajín, ktoré sa menia zo dňa na deň a zbytočne narúšajú jednotu v Aliancii alebo Európskej únii,“ uviedol Pellegrini v odpovedi na otázku moderátorky konferencie Vizionári.

Európska únia aj NATO pritom v niektorých kľúčových otázkach rozhodujú jednomyseľne. Štáty ako Maďarsko, ktorých postoj k dianiu na Ukrajine sa výrazne líši pohľadom väčšiny ďalších členských krajín, tak môžu niektoré zásadné kroky blokovať či zdržiavať.

Podľa Pellegriniho tiež zostal jeho český kolega Petr Pavel možno osamotený v názore na ochotu vyslať vojakov na Ukrajinu v rámci prípadnej mierovej misie. Vyslanie mierových síl na Ukrajinu k dodržiavaniu prípadnej dohody o prímerí v tejto východoeurópskej krajine podľa skorších informácií však zvažuje napríklad Británia. Tá spolu s Francúzskom tvorí základ koalície ochotných, na ktorej stretnutiach diskutujú zástupcovia asi troch desiatok štátov nielen z Európy.
Skupina vznikla v reakcii na zmenu postoja USA voči ruskej agresii na Ukrajinu po nástupe novej administratívy prezidenta Donalda Trumpa.
Vládne strany aj opozícia na Slovensku sa skôr vyslovili proti tomu, aby slovenskí vojaci pôsobili na Ukrajine. Kabinet slovenského premiéra Fica už po predvlaňajšom nástupe do úradu zastavil vojenskú pomoc Kyjevu zo štátnych zásob.

V reakcii na tento krok Ficovej vlády pred rokom odštartovala na Slovensku verejná zbierka na podporu českej iniciatívy nákupu munície pre Ukrajinu. Približne 76 000 darcov doteraz prispelo sumou vyše päť miliónov eur. Jej spoluorganizátor, občianska iniciatíva Mier Ukrajine, dnes informovala, že za peniaze zo zbierky bolo postupne zakúpených vyše 2 700 delostreleckých granátov kalibru 122 milimetrov, ďalej munícia do granátometov a novo ďalších 254 delostreleckých granátov. Celková hodnota doteraz zakúpenej munície zo zbierky dosiahla takmer 4,8 milióna eur.