Fio bankaFio banka

V prístave KĽDR sa rodí niečo veľké. Kim chce obnoviť zastarané námorníctvo

Severná Kórea stavia svoje doteraz najväčšie bojové plavidlo. Ukazujú to aktuálne satelitné snímky z prístavu v meste Nampcho. Zábery obrovskej lode odvysielala aj statná televízia KCTV, prístav opakovane navštívil aj severokórejský líder Kim Čong-un. Pokiaľ sa moderné plavidlo podarí dokončiť, môže to podľa armádnych expertov zmeniť dynamiku vo východoázijskom regióne.

14.04.2025 13:32
debata (9)
Ruský minister obrany Šojgu po boku Kim Čong-una na prehliadke zbraní v KĽDR
Video

Satelitné snímky zverejnili spoločnosti Maxar Technologies a Planet Labs. Je na nich viditeľné veľké plavidlo v pokročilej fáze výstavby, dočasným domovom mu je prístav Nampcho, ležiaci asi šesťdesiat kilometrov juhozápadne od Pchjongjangu. Podľa analytikov možno zo snímky vyčítať, že do trupu už inžinieri inštalujú pokročilé navigačné a zbraňové technológie. Zjavné sú aj šachty pre navádzané strely s kolmým štartom.

„Plavidlo je dlhé asi 140 metrov, čo by z neho robilo najväčší takýto stroj vyrobený v KĽDR,“ uviedli pre CNN Joseph Bermudez a Jennifer Junová z Centra pre strategické a medzinárodné štúdiá. Pre porovnanie: chystaná fregata z americkej triedy Constellation bude dlhá asi 150 metrov.

Vývoj nového plavidla zodpovedá aktuálnym rozkazom severokórejského vedenia, Kim zavelil v posledných rokoch k radikálnej modernizácii armádnej výbavy vrátane vývoja konkurencieschopných balistických hypersonických rakiet s dosahom až na územie Spojených štátov. Pchjongjangu sa darí obchádzať sankcie OSN, ktoré majú za cieľ obmedziť režimu prístup ku kľúčovým materiálom.

KĽDR sa v tomto ohľade, najmä po invázii ruských vojsk na Ukrajinu, spolieha na pomoc Moskvy. Nejde len o materiálnu spoluprácu. Kremeľ Severokórejcom pomáha s vývojom a technologickou stránkou veci. Kim za to posiela svojich vojakov na ruské a ukrajinské bojiská. Vojaci tam síce oslňujú odvahou, po taktickej stránke však na moderne vedený konflikt nestačia.

Kim ukázal monštrum. Pozrite si raketu, ktorá zasiahne aj USA
Video

Postaviť loď je jednoduché

Prvé správy o vývoji nového plavidla sa objavili vlani po zjazde Kórejskej strany práce, počas ktorého Kim zavítal práve aj do prístavu Nampcho, odkiaľ stanica KCTV odvysielala dlhú reportáž. Nová pýcha severokórejského námorníctva je vidieť na niekoľkých záberoch.

Podľa armádnych expertov bude kľúčové, ako sa Severokórejcom podarí spojiť jednotlivé časti stroja do funkčného celku. Carl Schuster, niekdajší kapitán Námorníctva Spojených štátov amerických, vysvetľuje, že výroba trupu lode je v podstate jednoduchá, ale u moderných plavidiel ide o oveľa viac. „Kľúčová je integrácia elektroniky, zbraní, elektronických a akustických senzorov a systému komunikácie, čo je pomerne komplikované,“ myslí si.

Modernizácia je pre severokórejské námorníctvo nutnosťou, aktuálne má vo svojej flotile 400 malých pátracích plavidiel a 70 zastaraných ponoriek rôznych veľkostí. Analytik Joseph Dempsey v januári tohto roku na svojom blogu uviedol, že iba dve povrchové plavidlá sú schopné ostrého nasadenia – ide o fregaty triedy Najin zo sedemdesiatych rokov minulého storočia.

Facebook X.com 9 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #KĽDR #Severná Kórea