Poslanci EP uviedli, že maďarská vláda neprijala veľkú väčšinu odporúčaní a verdiktov EÚ v oblasti právneho štátu. Namiesto toho prijala opatrenia, ktoré ešte viac podkopali článok o základných právach jednej zo zakladajúcich zmlúv EÚ. Tým je napríklad obmedzenie zhromažďovacieho práva.

Delegácia s poľutovaním konštatovala, že hoci konzultovala s predstaviteľom ministerstva pre záležitosti EÚ, s členmi delegácie sa odmietli stretnúť ministri vnútra a spravodlivosti, šéf ústavného a najvyššieho súdu a komisár pre základné práva.
EP svojej delegácii na návštevu Budapešti poskytol takzvané Faradayove puzdrá na telefóny, ktoré bránia odpočúvaniu mobilných telefónov. Uviedol to týždenník Politico a potvrdil jeden z členov delegácie. EP tiež členom delegácie odporučil, aby sa zdržali používania verejných wifi sietí a verejných nabíjačiek pre riziko odpočúvania a krádeže dát.
Počas návštevy Budapešti sa europoslanci zaoberali témami súvisiacimi s hodnotami Európskej únie, ako sú nezávislosť súdnictva, sloboda médií, sloboda akademickej sféry, transparentnosť a protikorupčné opatrenia, situácia občianskej spoločnosti a práva LGBTIQ osôb.

Pôvodne sa mali stretnúť s členmi vlády, parlamentu, predstaviteľmi súdnictva, nezávislých a miestnych orgánov a so zainteresovanými stranami vo všetkých spomínaných oblastiach záujmu.
Delegáciu tvorili europoslanci z Výboru pre občianske slobody, spravodlivosť a vnútorné veci (LIBE) – Tineke Striková (Holandsko, Zelení/Európska slobodná aliancia), Sophie Wilmésová (Belgicko, Obnovme Európu), Pernando Barrena Arza (Španielsko, Ľavica), Krzysztof Śmiszek (Poľsko, Progresívna aliancia socialistov a demokratov) a Michal Wawrykiewicz (Poľsko, Európska ľudová strana). Dostali mandát sústrediť sa na vývoj v Maďarsku v oblasti demokracie, právneho štátu a základných práv od poslednej návštevy delegácie LIBE v Budapešti v októbri 2021.