Popov, ktorý bol známy svojou verejnou kritikou vojenského velenia, bol okrem toho zbavený hodnosti generálmajora. S odvolaním sa na agentúru TASS o tom informovala agentúra AFP, píše TASR.
Druhý obžalovaný v prípade, podnikateľ Sergej Moisejev, bol odsúdený na štyri roky väzenia a pokutu 600 000 rubľov (6 336 eur).
Popov bol v roku 2023 odvolaný z postu veliteľa 58. armády po tom, čo obvinil vedenie armády z nedostatočnej delostreleckej podpory, pričom toto konanie označil za zradu. Následne čelil obvineniam z rozkrádania mimoriadneho rozsahu, ktoré odmietal.
Popov bol spolu podnikateľom Moisejevom a generálporučíkom Olegom Cokovom obvinený, že sa v roku 2023 podieľal na krádeži 1700 ton valcovaných kovových výrobkov, ktoré zakúpila vojensko-civilná správa Záporožskej oblasti ako humanitárnu pomoc na výstavbu ženijných obranných konštrukcií na bojovej línii. Svojím konaním obvinení spôsobili škodu za 115 miliónov rubľov (1,214 milióna eur).

Cokov v roku 2023 padol počas bojov na Ukrajine. Posmrtne mu bol udelený titul Hrdina Ruska. Súdne konanie voči nemu bolo uzavreté.
Záujem o vyslanie do zóny bojov na Ukrajine prejavoval počas pobytu vo vyšetrovacej väzbe i v domácom väzení aj Popov.
Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v marci potvrdil, že prezident Vladimir Putin o Popovovej žiadosti o vyslanie na front vie. Popovovu žiadosť podporilo aj ruské ministerstvo obrany. Podľa medializovaných správ sa Popov mal stať veliteľom jedného z oddielov „Štorm Z“ vytvorených z odsúdencov. Popovov právnik Sergej Bujnovskij však vo štvrtok uviedol, že jeho mandantovi bol nateraz zamietnutý presun do bojovej zóny.