Orbán hovorí o členstve v EÚ ako o obchode a očakáva „dobrú protiponuku"

Maďarský premiér Viktor Orbán dal americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi najavo, že ešte neuzrel čas pre odchod Maďarska z Európskej únie.

24.04.2025 14:45
debata (29)

Podľa agentúry APA to národnokonzervatívny politik, ktorý roky ostro kritizuje Brusel a vedie s ním spory, povedal v stredu večer na stretnutí s obyvateľmi mesta Pilisvörösvár neďaleko Budapešti.

Orbán uviedol, že sa ho Trump už viackrát pýtal, kedy „konečne vystúpite z EÚ“. Maďarský premiér mu vraj odpovedal, že „potrebujeme dobrú protiponuku“.

Tusk: Nie sme unavení z Ukrajiny, ale z Orbána
Video

Čas na odchod z EÚ podľa neho ešte neprišiel kvôli tomu, že 85 percent maďarského exportu smeruje na trh v ďalších krajinách EÚ. Doba na vystúpenie z bloku by nastala, keď by pre Maďarsko bolo prínosnejšie stáť mimo neho, povedal Orbán. Dodal, že v súčasnosti klady členstva v dvadsaťsedmičke výrazne prevažujú nad zápormi.

Orbán znovu kritizoval Brusel za to, že Maďarsku odmieta vyplatiť peniaze, ktoré krajine podľa neho patria. Európska komisia dlhodobo vedie spory s Orbánovou vládou pre porušovanie princípov demokracie a právneho štátu, čo má pre Maďarsko aj finančné následky.

Russia Slovakia Čítajte viac Príďte 9. mája do Kyjeva, pozýva Ukrajina európskych lídrov. Fico potvrdil, že pôjde do Moskvy - ako jediný z EÚ

Orbán patrí medzi najväčších Trumpových priaznivcov medzi európskymi politikmi. Minulý týždeň povedal, že očakáva, že jeho krajina v priebehu pol roka so Spojenými štátmi podpíše obchodnú dohodu, ktorá by kompenzovala pravdepodobný vplyv ciel zavedených šéfom Bieleho domu.

Trump sa vraj s Rusmi už dohodol
Video
Facebook X.com 29 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #Maďarsko #Európska únia #Rusko #USA #Viktor Orbán #Donald Trump