„Prvýkrát som mal na starosti dve veci – riadiť krajinu a prežiť. Druhýkrát už riadim nielen krajinu, ale aj svet," zhodnotil v rozhovore svoje pôsobenie vo vedení Spojených štátov. Podľa jeho slov proti nemu v prvom prezidentskom období (2017–2021) stáli úplne všetci.
„Vtedy som mal okolo seba samých krivákov,“ uviedol Trump v rozhovore, keď odpovedal na otázku, v čom sa jeho prvé a druhé funkčné obdobie líšia. Dnes vraj riadi „nielen svoju krajinu, ale aj svet“ a práca ho veľmi baví. „Viete, to, čo robím, je veľmi vážna vec,“ dodal.
Americký prezident v pondelok nariadil ministrovi obrany Petovi Hegsethovi a ministerke spravodlivosti Pam Bondiovej, aby určili, ako by sa americká armáda mohla využiť na presadzovanie práva v rámci krajiny. Informuje o tom portál mediaite.com.
Vo výkonnom nariadení s názvom „Posilnenie a použitie amerických orgánov činných v trestnom konaní na stíhanie zločincov a ochranu nevinných civilistov“ vydal Trump niekoľko príkazov vrátane príkazu na zavedenie mechanizmu právnej ochrany príslušníkov orgánov činných v trestnom konaní a príkazu na stíhanie štátnych a miestnych úradníkov, ktorí „úmyselne a nezákonne dávajú pokyny na marenie trestného práva, a to aj priamym a nezákonným bránením príslušníkom orgánov činných v trestnom konaní plniť si svoje povinnosti“.

Prezident Hegsethovi a Bondiovej tiež nariadil, aby „určili, ako možno najefektívnejšie využiť vojenské a národné bezpečnostné prostriedky“ a personál na predchádzanie trestnej činnosti. Napríklad do 90 dní majú určiť, ako možno najefektívnejšie využiť vojenské a národné bezpečnostné prostriedky, výcvik, nesmrtiace spôsobilosti a personál na predchádzanie trestnej činnosti.
Americký prezident po nástupe do Bieleho domu výrazne zmenil smerovanie aj štýl americkej zahraničnej politiky. Počas prvých sto dní zneistil spojencov aj protivníkov Spojených štátov, keď predstavil návrhy na pripojenie Kanady alebo Grónska k USA či na odsun Palestínčanov z Pásma Gazy. Šéf Bieleho domu kritizoval Európsku úniu, začal vyjednávať s Ruskom o ukončení vojny na Ukrajine a prezidenta napadnutej Ukrajiny Volodymyra Zelenského ponížil pred televíznymi kamerami v Oválnej pracovni. Začal obmedzovať inštitúcie šíriace americké záujmy prostredníctvom takzvanej „mäkkej sily“, teda rozvojovou pomocou či žurnalistikou.
Trumpove často protichodné výroky a kroky bývajú označované za prejav jeho transakčného a konfrontačného prístupu k medzinárodným vzťahom alebo za impulzívne vyhlásenia, ktoré sa časom vytratia. V hodnotení Trumpových prvých sto dní v úrade komentátori často hovoria o chaotickom rozhodovaní, ktoré sa prejavuje asi najvýraznejšie zavádzaním amerických vysokých ciel a ich následnom odďaľovaní.
Napriek tomu je podľa médií zrejmé, že dlhé desaťročia trvajúca istota, že dobré vzťahy medzi Európou a Spojenými štátmi sú skoro samozrejmé a výhodné pre obe strany, sa dorolí. Doterajší americkí spojenci sa ocitajú v neistote o úmysloch a pozíciách doteraz blízkeho a najmocnejšieho partnera, aj keď sa zatiaľ snažia vyhýbať priamemu stretu ohľadom ciel či Ukrajiny a sľubujú zvyšovať výdavky na obranu.
Rovnako doterajšie kroky Trumpovej administratívy napriek všetkej nedôslednosti ukazujú odklon od globálneho usporiadania po druhej svetovej vojne. „Jeho iniciatívy búrajú to, čo sme poznali od druhej svetovej vojny,“ povedal AFP Melvyn Leffler, historik zahraničnej politiky USA z Virginskej univerzity. „Neverím, že sa Spojené štáty vrátia k rovnakému typu liberálneho, globálneho, hegemonistického poriadku, ktorý existuje viac-menej od roku 1945,“ myslí si historik.
