Organizácia ICAO, ktorá spadá pod OSN a sídli v kanadskom Montreale, vo vyhlásení uviedla, že jej rada v najbližších týždňoch zváži, aká forma odškodnenia je vhodná.
Let MH17 spoločnosti Malaysian Airlines letel 17. júla 2014 z Amsterdamu do Kuala Lumpuru a bol zostrelený nad východnou Ukrajinou v čase bojov medzi Ruskom podporovanými separatistami a ukrajinskými silami.
V novembri 2022 holandský súd v neprítomnosti odsúdil na doživotie dvoch Rusov a jedného Ukrajinca za vraždu všetkých 298 cestujúcich a členov posádky letu MH17. Moskva rozsudok označila za „škandalózny“ a uviedla, že svojich občanov nevydá.
Organizácia na žiadosť o komentár bezprostredne nereagovala. Prípadom sa začala zaoberať v roku 2022 na žiadosť Holandska a Austrálie.
„Rozhodnutie je dôležitým krokom k zisteniu pravdy a dosiahnutiu spravodlivosti a zodpovednosti pre všetky obete letu MH17 a ich rodiny a blízkych,“ uviedol vo vyhlásení holandský minister zahraničia Caspar Veldkamp.
„Toto rozhodnutie tiež vysiela jasný signál medzinárodnému spoločenstvu: Štáty nemôžu beztrestne porušovať medzinárodné právo,“ dodal.
Holandsko a Austrália chcú, aby Rada ICAO nariadila Rusku začať rokovania o odškodnení, dodal.
ICAO nemá regulačné právomoci, stanovuje ale celosvetové letecké štandardy, ktoré v drvivej väčšine prijíma 193 členských štátov OSN. Podľa denníka Ukrajinska pravda Rusko v lete 2024 z organizácie vystúpilo.