Peeperkorn vo videorozhovore s predstaviteľmi agentúr OSN uviedol, že dosiaľ sa mu tento údaj nepodarilo overiť. Poznamenal však, že WHO zaznamenala nárast počtu detí trpiacich podvýživou.
Informoval tiež o mnohých mladých ľuďoch so zápalom pľúc a ochoreniami tráviaceho traktu. Konštatoval, že čo sa týka úmrtí, hlad nebýva ich bezprostrednou príčinou, sú ňou zväčša ochorenia s hladom spojené.
WHO tvrdí, že v uplynulých týždňoch mohlo v dôsledku potravinovej krízy v Pásme Gazy zomrieť už viac ako 57 detí.
Izrael 2. marca úplne zastavil všetky dodávky humanitárnej pomoci pre 2,3 milióna obyvateľov Pásma Gazy a následne 18. marca po takmer dvoch mesiacoch prímeria obnovil boje v tejto palestínskej enkláve. Izrael deklaroval, že útoky budú pokračovať, kým nebude palestínske militantné hnutie Hamas zničené. Organizácia Spojených národov (OSN) opakovane varovala pred humanitárnou katastrofou v enkláve, kde po dvoch mesiacoch blokády hrozí hladomor. Okrem toho OSN a humanitárne organizácie varujú aj pred znižujúcimi sa zásobami paliva, liekov a čistej vody.
Detský fond OSN (UNICEF) varoval, že deti v Pásme Gazy sú vystavené narastajúcemu riziku hladomoru, chorôb a úmrtiu po tom, čo boli zatvorené kuchyne podporované OSN pre nedostatok potravinových zásob.
Organizácia OSN pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO) tento týždeň varovala pred hladomorom v Pásme Gazy a uviedla, že takmer celá tamojšia populácia je zasiahnutá potravinovou neistotou. Z toho zhruba 244-tisíc osôb už trpí hladom.
Izraelské ozbrojené sily obviňujú Hamas, že predáva humanitárne zásoby za vysoké ceny vojnou zasiahnutým Palestínčanom a následne zárobok využíva pre svojich militantov a na kúpu zbraní, píše DPA.