Napísala to ruská štátna agentúra TASS a nezávislý server Mediazona. Čelný predstaviteľ Golosu vinu už skôr odmietol. Jeho advokát uviedol, že sa proti verdiktu odvolá.
„Domnievame sa, že v tomto prípade schádzajú dôkazy, ktoré by umožnili vyniesť rozsudok o vine. Považujeme tento prípad za politicky motivovaný,“ uviedol podľa Mediazony právny obhajca odsúdeného Michail Birjukov pri odchode zo súdnej siene. Prokuratúra pre jeho mandanta žiadala šesť rokov za mrežami a zákaz verejnej činnosti na desať rokov.
Ruské bezpečnostné zložky zatkli podpredsedu Golosu v auguste 2023 a odvtedy bol vo väzbe. Melkoňjanc podľa agentúry Reuters počas súdneho procesu uviedol, že ho držali postupne v 12 celách, ktoré zdieľal celkovo s viac ako stovkou väzňov. „Podstúpenie tejto skúšky ma posilnilo a nestratil som vieru vo vec, ktorú som zasvätil celý svoj život,“ predniesol Melkoňjanc v záverečnej reči na súde.
Golos pôsobí v Rusku od roku 2000 a zaoberá sa nezávislým monitorovaním volieb. Vládu rozozlil už napríklad zverejnením dôkazov o podvodoch pri parlamentných voľbách v roku 2011, ktoré vyústili do protestov, uviedol predtým Reuters. Zoskupenie sa v roku 2013 ocitlo ako jedna z prvých mimovládnych organizácií v Rusku na zozname takzvaných zahraničných agentov, čo viedlo k ukončeniu jeho činnosti. V roku 2016 úrady rozhodli o jeho likvidácii.
Zoskupenie sa však reorganizovalo na občianske hnutie na ochranu práv voličov a vo svojej činnosti pokračovalo, podľa agentúry AP odhalilo porušovanie pravidiel pri rôznych voľbách. V roku 2021 ho ministerstvo spravodlivosti znovu zaradilo zoznam „zahraničných agentov“. Melkoňjanc vtedy vyhlásil, že skupina plánuje vo svojej práci pokračovať.
Označenie zahraničný agent, ktoré má od čias Sovietskeho zväzu hanlivý podtext, obnáša ďalšiu vládnu kontrolu a je považované za jeden z prostriedkov na potláčanie kritikov ruského režimu. Na zozname zahraničných agentov je množstvo známych verejne činných ľudí, umelcov, novinárov alebo organizácií kritických k režimu.

Spolupráca s takzvane nežiaducimi organizáciami je od roku 2015 v Rusku trestným činom. Golos status nežiaducej organizácie podľa serveru Mediazona nemá. Podľa skoršieho vyjadrenia ďalšieho spolupredsedu hnutia – Stanislava Andrejčuka – zadržanie jeho kolegu súviselo s činnosťou Európskej siete organizácií monitorujúcich voľby (ENEMO), ku ktorej predtým Golos patril. V roku 2021 ruské úrady vyhlásili ENEMO za nežiaducu organizáciu, načo Golos podľa serveru Meduza ukončil svoju účasť v tomto združení.
Obhajcovia ľudských práv považujú proces s Melkoňjancom za súčasť ťaženia ruských úradov proti občianskej spoločnosti, ktoré ešte zintenzívnilo po ruskom vpáde na Ukrajinu v roku 2022, poznamenal Reuters. Kremeľ podľa tejto agentúry nekomentuje jednotlivé prípady, ale tvrdí, že je nutné dodržiavať ruské zákony a chrániť krajinu pred tým, čo nazýva podvratnou činnosťou.