Zatiaľ nie je jasné, kedy sa priame rokovania s ukrajinskou stranou v Istanbule začnú, či už dnes večer a alebo budú pravdepodobne odložené na piatok, napísala ruská štátna agentúra TASS s odvolaním sa na nemenovaný zdroj.
Do Istanbulu už z Ankary mieria ukrajinskí vyjednávači, ktorých vedie minister obrany Rustom Umerov. Prezident Volodymyr Zelenskyj, ktorý k osobnej schôdzke vyzval ruského vodcu Vladimira Putina, sa rozhovorov nezúčastní po tom, ako vyšlo najavo, že Putin do Turecka neprišiel. Zelenskyj vyslal delegáciu vedenú Umerovom do Istanbulu, hoci podľa neho v ruskej delegácii nie je nikto, kto naozaj rozhoduje, a Moskva vyslala tím na nízkej úrovni, ktorý Zelenskyj podľa agentúry AP označil za „atrapu“.

Kompromisy na strane Ruska?
Ruskí zástupcovia sú na rokovaniach v Istanbule pripravení na kompromisy. V rozhovore pre ruskú štátnu televíziu Rossija 24 to povedal Vladimir Medinskij.
„Sme pripravení na diskusiu a na obnovenie istanbulských rokovaní, pripravení na možné kompromisy a na diskusiu,“ povedal pred začiatkom rokovaní. „Máme v sebe pracovného ducha,“ dodal Medinskij.
Moskva za „základné príčiny“ vojny, ktorú z Putinovho rozhodnutia vedie proti Ukrajine štvrtým rokom, teraz označuje napríklad zámer Kyjeva vstúpiť do NATO a prozápadnej revolúcie v roku 2014, ktorá viedla k zvrhnutiu ukrajinského proruského režimu.
„Cieľom priamych rozhovorov s ukrajinskou stranou je skôr alebo neskôr nastoliť dlhodobú mieru odstránením základných príčin konfliktu,“ povedal Medinskij. Ubezpečil, že delegácia má všetky potrebné právomoci a právomoci na vedenie rokovaní.

Putin vo februári 2022 pri oznámení začiatku „špeciálnej vojenskej operácie“, ako Kremeľ svoju vojenskú agresiu voči susednej krajine označuje, bez bližších podrobností hovoril tiež o potrebe „demilitarizácie“ a „denacifikácie“ Ukrajiny.
Komentátori upozorňovali, že na čele susednej krajiny je prezident židovského pôvodu a že v ukrajinskej politike zohráva krajná pravica – súde podľa volebných výsledkov – absolútne okrajovú úlohu. Kyjev a Západ pokladajú ruskú agresiu za nevyprovokovanú a neodôvodnenú ničím iným, že Putinovou túžbou obnoviť niekdajšiu sovietsku ríšu.

Ruská delegácia sa po Medinskom vyhlásení odobrala do istanbulského paláca Dolmabahçe, kde sa rokovania majú konať.
Medinskij sa pred tromi rokmi podieľal na rokovaniach s Ukrajnou, ktoré skrachovali. Rusko podľa neho považuje naplánované rozhovory v Istanbule za pokračovanie týchto neúspešných rozhovorov z roku 2022. Kyjev tvrdí, že podmienky, ktoré mu Rusko v roku 2022 ponúkalo, boli neprijateľné a znamenali by kapituláciu.
Kryvyj Rih sa rozlúčil s civilnými obeťami ruského raketového útoku.
Návrh, ktorý sa v Istanbule prejednával na jar 2022 ako rámec pre možné urovnanie, sa stal známym ako „istanbulské komuniké“. Ruskí ruskí predstavitelia už dlho tvrdia, že urovnanie možno dosiahnuť v duchu istanbulského komuniké.
Na návrh z roku 2022 sa odvolával tiež zvláštny vyslanec amerického prezidenta Donalda Trumpa Steve Witkoff ako na možné usmernenie k budúcemu mieru, pripomenula agentúra Reuters a dodala, že podľa spomínaného návrhu Rusko požadovalo, aby Ukrajina súhlasila s trvalou neutralitou výmenou za medzinárodné bezpečnostné záruky od piatich stálych členov Bezpečnostná rada OSN: Veľká Británia, Čína, Francúzsko, Rusko a Spojené štáty a ďalšie krajiny vrátane Bieloruska, Kanady, Nemecka, Izraela, Poľska a Turecka.