Európski lídri sú znepokojení, že Donald Trump sa môže pokúsiť dosiahnuť dohodu o urovnaní konfliktu, aj napriek tomu, že Rusko odmieta urobiť významné ústupky. Ruský prezident Vladimir Putin je podľa informácií agentúry Bloomberg, ktorá sa odvoláva na svoje zdroje, presvedčený, že jeho armáda dokáže do konca roka prelomiť ukrajinskú obranu a získať úplnú kontrolu nad štyrmi regiónmi, na ktoré si nárokuje.
Podľa Bloombergu narastá pocit, že snahy Spojených štátov o presadenie prímeria dosiahli svoj vrchol a európski predstavitelia si nie sú istí, či Trump zvýši tlak na Rusko, alebo sa jednoducho posunie k ďalšej výzve, ak tieto snahy zlyhajú.

„Napriek všetkým rečiam o ukončení bojov je Putin pripravený na zdĺhavú vojnu, ak to bude potrebné na dosiahnutie jeho cieľov,“ uvádza sa v článku s odvolaním sa na dvoch ľudí blízkych Kremľu. Tí zároveň tvrdia, že Putin je optimistický aj v súvislosti s možnosťou ďalších sankcií zo strany USA.
Podľa Sergeja Markova, politického konzultanta s úzkymi väzbami na Kremeľ, Trump chce, aby Putin súhlasil s prímerím, no samotný Putin to kategoricky odmieta.
„Putin však nemá záujem rokovania sabotovať. Snaží sa manévrovať tak, aby rokovania pokračovali súbežne s vojenskou ofenzívou,“ dodáva Markov.
Kryvyj Rih sa rozlúčil s civilnými obeťami ruského raketového útoku.
Jeden z vysokopostavených európskych predstaviteľov uviedol, že v piatok (16. 5.) sa počas telefonického rozhovoru nemecký kancelár Friedrich Merz, francúzsky prezident Emmanuel Macron a britský premiér Keir Starmer pokúsili Trumpovi naznačiť, že Putin mu vnucuje svoju pozíciu. Dúfajú, že Trump si uvedomí, že riskuje, že bude vnímaný ako porazený, ak pristúpi na nevýhodnú dohodu o Ukrajine.
Na piatkovej diskusii sa zúčastnil aj ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, ktorý podľa zdroja pôsobil vyčerpane a skľúčene po náročnom týždni. Zelenskyj a jeho európski spojenci verili, že majú od Trumpa prísľub zavedenia nových sankcií proti Kremľu v prípade, že Putin nedodrží prímerie platné od minulého pondelka — no k tomu zatiaľ nedošlo, píše Bloomberg.
Putinova sebadôvera je v rozpore so západnými hodnoteniami
Podľa európskych predstaviteľov Rusko, ktoré utrpelo obrovské straty počas viac než troch rokov bojov, nemá dostatočný potenciál na dosiahnutie cieľov, ktoré si Putin stanovil.
Ako uviedol zdroj blízky ruskému ministerstvu obrany, tento skepticizmus zdieľajú aj mnohí ruskí vojaci bojujúci na Ukrajine. Najmä ukrajinské drony podľa neho spôsobili, že rozsiahle ofenzívne operácie sa pre Rusko stali nákladnými a neefektívnymi.
Rizikom pre Putina je, že to preženie a prinúti Trumpa naplniť svoju hrozbu o zavedení ďalších sankcií, píše Bloomberg. Americkí predstavitelia informovali svojich európskych partnerov, že Trump zvažuje umožniť prijatie sankčného zákona, ktorý pripravil republikánsky senátor Lindsey Graham, ak Rusko neustúpi. Trump by podľa nich mohol Putinovi povedať, že tomu nedokáže zabrániť.
Kremeľ sa snaží vytvoriť ilúziu vojenskej nadradenosti
Kremeľ zintenzívnil snahy o demonštráciu ruskej vojenskej sily pred telefonátom medzi americkým prezidentom Donaldom Trumpom a ruským vodcom Vladimirom Putinom, ktorý je naplánovaný na pondelok. Tvrdia to analytici z amerického Inštitútu pre štúdium vojny (ISW).
Prokremeľský novinár Pavel Zarubin v nedeľu zverejnil úryvky z údajného nového rozhovoru s Putinom. V ňom ruský prezident uviedol, že Rusko má údajne dostatok zdrojov na to, aby doviedlo vojnu na Ukrajine do „logického konca“ s výsledkami potrebnými pre Kremeľ. Zopakoval tiež naratívy o „ochrane rusky hovoriacich ľudí“ a vyzval na riešenie „základných príčin“ vojny v rámci možných rokovaní.
Podľa ukrajinského denníka The Kyiv Independent a ruských médií sú však tieto úryvky zábery z dokumentu „Rusko. Putin. 25 rokov“, ktorý bol zverejnený ešte 4. mája. ISW sa domnieva, že ich opakované verejné použitie deň pred rozhovorom s Trumpom je pokusom Kremľa vytvoriť dojem sily u západného aj domáceho publika.
V tejto súvislosti predstavitelia ruských úradov pokračujú vo svojej agresívnej rétorike. Najmä Putinov poradca Vladimir Medinskij vyhlásil, že Rusko je pripravené „bojovať tak dlho, ako bude potrebné“, a tajomník ruskej Bezpečnostnej rady Dmitrij Medvedev opäť naznačil možné použitie jadrových zbraní.