Britský premiér Keir Starmer uviedol, že dohody rovnako znížia byrokraciu, podporia rast britskej ekonomiky a obnovia vzťahy s EÚ po tom, ako Británia v roku 2020 blok opustila. Summit v Londýne je prvým od brexitu.
Podľa vyhlásenia Európskej komisie lídri oznámili „novú kapitolu vo vzťahoch medzi EÚ a Spojeným kráľovstvom“. Summit hostí labouristický premiér Starmer a zúčastňuje sa na ňom predseda Európskej rady António Costa a šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová. Prítomná ale bola aj šéfka úniovej diplomacie Kaja Kallasová a eurokomisár pre obchod Maroš Šefčovič.

Obe strany v závere rokovania prijali tri dokumenty: Spoločné vyhlásenie, Dohoda o partnerstve v oblasti bezpečnosti a obrany, ako aj Dohoda o obnovenom programe spolupráce medzi Európskou úniou a Spojeným kráľovstvom.
Podľa komentárov svetových agentúr dnes Británia odsúhlasila najvýznamnejšie obnovenie vzťahov s Európskou úniou od brexitu. Dohody sa dotýkajú aj citlivých otázok, ako sú napríklad rybolovné práva, a mnoho z nich bude vyžadovať ďalšie rokovania, poznamenala agentúra Reuters.

Jadrom takzvaného resetu vzájomných vzťahov je dohoda o obrane a bezpečnosti, ktorá umožní Británii byť súčasťou akéhokoľvek spoločného verejného obstarávania v EÚ v oblasti obranného priemyslu. Pre britské zbrojárske spoločnosti, ako napríklad BAE Systems a iné, bude však potrebné ešte ďalšie dohody, aby sa mohli zúčastniť nového finančného nástroja EÚ SAFE. V rámci programu SAFE budú môcť štáty čerpať výhodné pôžičky až do 150 miliárd eur na investície do obrany.
V oblasti rybolovu sa európska a britská strana dohodli na predĺžení rybolovných práv európskych lodí v britských vodách o ďalších 12 rokov, teda do roku 2038. Rovnako to vzájomne platí aj pre britské lode vo vodách krajín EÚ. Spory medzi sebou v uplynulých rokoch viedli najmä Francúzsko a Británia.
Víťazstvo pre obe strany
Britský premiér Keir Starmer označil v pondelok prijaté dohody o posilnení spolupráce medzi Britániou a EÚ v oblastiach obrany a obchodu za víťazstvo pre obe strany. Uviedol to na spoločnej tlačovej konferencii s predsedom Európskej rady Antóniom Costom a šéfkou Európskej komisie (EK) Ursulou von der Leyenovou. TASR o tom informuje podľa agentúr Reuters, AFP a televízie BBC.
Británia a EÚ v pondelok uzavreli významné dohody zamerané na posilnenie obrannej spolupráce, na uľahčenie obchodu s potravinami a tiež na hraničné kontroly. Ide o súčasť širšej snahy o obnovenie vzťahov medzi Londýnom a Bruselom takmer deväť rokov po referende o vystúpení Británie z eurobloku.
„Toto je prvý summit Spojeného kráľovstva a EÚ. Predstavuje novú éru v našich vzťahoch a táto dohoda je výhodná pre všetky strany,“ zdôraznil Starmer. „Poskytuje nám bezprecedentný prístup na trh EÚ,“ dodal.
Von der Leyenová vyhlásila, že v pondelok sa začala nová kapitola vzájomných vzťahov a že ide o historickú dohodu, ktorá bude mať skutočný význam pre ľudí v Británii a EÚ. „Odkaz, ktorý dnes vysielame svetu, je… že v čase globálnej nestability a v čase, keď náš kontinent stojí pred najväčšou hrozbou za celé generácie, my v Európe držíme spolu,“ povedala.
Costa uviedol, že dohody sú „viac než len slovami na papieri“ a sú „odrazom spoločných záväzkov voči bezpečnosti, prosperite, rozvoju a ľuďom na oboch stranách“ Lamanšského prielivu. Vyzval tiež, aby boli EÚ a Británia v čase, keď multilateralizmus prechádza skúškou, „nositeľmi globálnej stability“.
Predseda Európskej rady tiež povedal, že obe strany nie sú ďaleko od uzavretia dohody o Gibraltári. Štatút britskej enklávy na juhu Pyrenejského polostrova je spornou otázkou, odkedy Británia v roku 2016 odhlasovala vystúpenie z EÚ. Po brexite bola dočasne predĺžená dohoda o voľnom cestovní z EÚ do Gibraltáru, kým sa nedosiahne úplná dohoda medzi Úniou, Britániou a Španielskom, ktoré si britskú enklávu nárokuje.