Šéf WHO volal Ficovi. Požiadal ho, aby vláda zmenila svoje stanovisko k pandemickej dohode

Generálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus telefonicky v pondelok požiadal premiéra Roberta Fica (Smer), aby vláda SR zmenila svoje stanovisko a nepožadovala hlasovanie o pandemickej dohode, ku ktorému má dôjsť vo večerných hodinách. Fico o tom informoval na sociálnej sieti a zopakoval, že slovenská delegácia je zaviazaná pokynom vlády SR požadovať hlasovanie o pandemickej zmluve.

19.05.2025 15:44 , aktualizované: 17:25
WHO  Tedros Foto: ,
Generálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus vystupuje s príhovorom počas otvorenia 78. zasadnutia Svetového zdravotníckeho zhromaždenia (WHA) v Ženeve 19. mája 2025.
debata (217)

Premiér vyjadril počudovanie nad tým, že existujú snahy vyhnúť sa základnému demokratickému inštitútu, a to hlasovaniu. „Pokiaľ k hlasovaniu dôjde, slovenská delegácia má pokyn pandemickú dohodu nepodporiť, pretože narúša princíp suverenity členských štátov a neprimerane zasahuje do sféry ľudských práv,“ vyhlásil Fico.

Vo švajčiarskej Ženeve sa od 19. do 27. mája koná 78. zasadnutie Svetového zdravotníckeho zhromaždenia. O znení pandemickej zmluvy zameranej na lepšiu prípravu na pandémie a boj proti nim sa rokovalo niekoľko rokov. Návrh okrem iného potvrdzuje suverenitu krajín pri riešení otázok verejného zdravia v rámci ich hraníc.

Šéf WHO v pondelok vyzval členské štáty, aby počas valného zhromaždenia WHO v Ženeve prijali tzv. pandemickú dohodu, ktorá má za cieľ predísť opakovaniu krízovej situácie, akú svet zažil počas pandémie COVID-19. Premiér Fico v sobotu (17. 5.) informoval, že vláda rozhodla, že SR nemá podporiť tzv. pandemickú dohodu a má žiadať, aby sa o nej hlasovalo, nie sa prijímala globálnym súhlasom. Pandemická zmluva je podľa jeho slov škodlivá pre suverénne krajiny.

Peter Pellegrini Čítajte viac Pellegrini pre pandemickú dohodu kritizoval vládu: "Mrzí ma, že pre pár domácich získaných politických bodov zbytočne riskujeme povesť Slovenska"

AFP poznamenala, že podľa očakávania by dohoda o prevencii, pripravenosti a reakcii na pandémiu mala byť zhromaždením prijatá v utorok. AFP doplnila, že niektoré štáty a politické skupiny predkladanú dohodu odmietajú zo strachu, že by mohla obmedziť ich suverenitu v otázkach verejného zdravia.

Text dohody bol po viac ako troch rokoch intenzívnych rokovaní konsenzuálne dokončený v apríli. Cieľom dokumentu je zlepšiť detekciu, pripravenosť a reakciu na budúce pandémie, a to prostredníctvom lepšej medzinárodnej koordinácie, zdieľania informácií a spravodlivejšieho prístupu k vakcínam a liekom.

Na Kotlárove slová o "génovej terapii" reagoval aj infektológ Peter Sabaka
Video

Rokovania o dohode boli často napäté, najmä pre nezhody medzi bohatými a rozvojovými krajinami, ktoré pripomínali a kritizovali nerovný prístup k vakcínam počas pandémie COVID-19, keď boli často odkázané na darované očkovacie látky, pričom sa k nim nezriedka dostávali s veľkým oneskorením.

Jedným z kľúčových bodov dohody je vytvorenie mechanizmu prístupu k patogénom s pandemickým potenciálom a prístupu k výhodám z ich výskumu, ako sú testy, lieky či vakcíny (PABS – Pathogen Access and Benefit-Sharing). Detaily PABS sa majú doladiť do mája 2026.

Krajčí Čítajte viac Fico pokračuje v politike, ktorá nás vrhá do hanby, kritizuje opozícia postoj premiéra k pandemickej dohode

Po finalizácii systému PABS bude dohodu možné ratifikovať. Aby dohoda nadobudla platnosť, bude ju musieť ratifikovať najmenej 60 štátov.

Spojené štáty stiahli svoju účasť na rokovaniach o pandemickej dohode po tom, ako prezident Donald Trump spustil proces vystúpenia USA z WHO.

SAV, Slovenská akadémia vied Čítajte viac SAV: Odmietnutie pandemickej dohody obmedzí prístup SR k postupom pri pandémiách
Facebook X.com 217 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #WHO #Covid-19 #pandemická dohoda WHO