Za hlasovalo 124 štátov. Na jej prijatie bola potrebné dvojtretinová väčšina 83 hlasov. Hlasovania sa zdržalo 11 štátov: Slovensko, Irán, Poľsko, Izrael, Argentína, Taliansko, Egypt, Gruzínsko, Jordánsko, Rusko, Turecko. Žiadna delegácia nehlasovala proti.
Hlasovanie vyvolalo Slovensko, ktoré sa potom spolu s ďalšími desiatimi krajinami zdržalo. Svetové zdravotnícke zhromaždenie v Ženeve rokuje od pondelka do 27. mája. Formálne však dohoda vstúpi do platnosti až po dojednaní dodatku o zdieľaní patogénov, čo môže trvať až dva roky; až potom budú musieť jednotlivé štáty dohodu ešte ratifikovať, uviedla agentúra Reuters.
Premiér SR Robert Fico v sobotu informoval o tom, že vláda rozhodla, aby SR dohodu nepodporila, aby sa o nej hlasovalo a nebola prijatá tzv. globálnym súhlasom. Pandemická zmluva je podľa jeho slov škodlivá pre suverénne krajiny.

Generálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus telefonicky v pondelok požiadal Fica (Smer-SD), aby vláda SR zmenila svoje stanovisko a nepožadovala hlasovanie o pandemickej dohode. Zástupca SR však napriek tomu na večernom zasadnutí o hlasovanie požiadal.
Text dohody bol po viac ako troch rokoch intenzívnych rokovaní konsenzuálne dokončený v apríli. Cieľom dokumentu je zlepšiť detekciu, pripravenosť a reakciu na budúce pandémie, a to prostredníctvom lepšej medzinárodnej koordinácie, výmeny informácií a spravodlivejšieho prístupu k vakcínam a liekom.
Rokovania o dohode boli často napäté, najmä pre nezhody medzi bohatými a rozvojovými krajinami, ktoré pripomínali a kritizovali nerovný prístup k vakcínam počas pandémie COVID-19, keď boli často odkázané na darované očkovacie látky, pričom sa k nim nezriedka dostávali s veľkým oneskorením. Viaceré zo štátov, ktoré sa zdržali, po hlasovaní zdôraznili svoje výhrady.
Jedným z kľúčových bodov dohody je vytvorenie mechanizmu prístupu k patogénom s pandemickým potenciálom a prístupu k výhodám z ich výskumu, ako sú testy, lieky či vakcíny (PABS – Pathogen Access and Benefit-Sharing). Detaily PABS sa majú doladiť do mája 2026.
Po finalizácii systému PABS bude dohodu možné ratifikovať. Aby dohoda nadobudla platnosť, bude ju musieť ratifikovať najmenej 60 štátov.