Hovorca úradu civilnej obrany Mahmúd Bassal najprv oznámil, že pri útokoch zahynulo 44 osôb, väčšinou žien a detí. Zrazenia podľa neho utrpeli desiatky ľudí. Agentúra AP následne s odvolaním zdravotníkov v Gaze uviedla, že obetí je najmenej 60.
Dva nálety zasiahli na severe enklávy na dom a školu, v ktorej sa ukrývali vysídlení Palestínčania a zabili najmenej 22 ľudí. Viac ako polovicu obetí tvoria ženy a deti, tvrdí tamojšie ministerstvo zdravotníctva kontrolované Hamasom.
Nemocnica al-Aksá informovala, že pri útoku v meste Dajr al-Balah zahynulo 13 ľudí a nálet v utečeneckom tábore Nusajrát zabil 15 osôb. Dva útoky v meste Chán Júnis si vyžiadali desať obetí.
Izraelská armáda sa k útokom dosiaľ nevyjadrila. Agentúra AP pripomína, že armáda Izraela tvrdí, že cieľom jej útokov sú militanti a obviňuje Hamas z úmrtí civilistov, pretože táto skupina podľa armády pôsobí v husto obývaných oblastiach.
Pre izraelskú ofenzívu v Gaze Británia prestala rokovať o obchodnej dohode
Británia v utorok pozastavila rokovania o obchodnej dohode s Izraelom a predvolala si izraelského veľvyslanca v Londýne. Informoval o tom minister zahraničných vecí David Lammy, podľa ktorého ide o reakciu vlády na rozhodnutie Izraela rozšíriť ofenzívu v Pásme Gazy. Okrem toho sa Londýn rozhodol uvaliť sankcie na izraelských osadníkov na Západnom brehu Jordánu. TASR o tom píše na základe správ agentúr Reuters a AFP.
Británia k týmto krokom pristúpila deň po tom, čo jej premiér Keir Starmer spolu s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom a premiérom Kanady Markom Carneyim odsúdili „hrubé konanie“ Izraela v Pásme Gazy a vyjadrili nesúhlas s rozšírením ofenzívy v palestínskej enkláve. Vyjadrili tiež kritiku voči predstaviteľom izraelskej vlády pre hrozby masovým presídlením civilistov a varovali pred konkrétnymi opatreniami voči Izraelu, vrátane sankcií, za jeho aktivity v Pásme Gazy a na Západnom brehu Jordánu.
„Chcem dnes povedať, že sme zdesení eskaláciou zo strany Izraela,“ povedal Starmer v utorok v britskom parlamente.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v reakcii uviedol, že predstavitelia troch krajín svojimi vyjadreniami vo veľkej miere „odmenili“ palestínske militantné hnutie Hamas.
Izrael povolil OSN vstup ďalších 100 kamiónov s pomocou do Pásma Gazy
Izrael povolil Organizácii Spojených národov poslať do Pásma Gazy približne 100 kamiónov s humanitárnou pomocou, oznámil v utorok hovorca Úradu OSN pre koordináciu humanitárnych záležitostí (OCHA) Jens Laerke. V pondelok vstúpili do enklávy prvé vozidlá s pomocou, ktorej prísun blokoval Izrael od 2. marca. TASR o tom informuje podľa správ agentúr AFP a Reuters.
„Požiadali sme o schválenie a dostali sme súhlas na vstup väčšieho počtu nákladných vozidiel dnes – oveľa viac než bolo schválených včera,“ povedal Laerke novinárom v Ženeve. „Ďalším krokom je ich zhromaždiť, a potom budú distribuované prostredníctvom existujúceho systému, toho, ktorý sa už osvedčil,“ dodal.
Nákladné autá obsahujú detskú výživu a výživové produkty pre deti, objasnil hovorca.
OSN a humanitárne organizácie varovali pred hladom, ktorý sa šíri medzi obyvateľmi Pásma Gazy v dôsledku nedostatku potravín. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondelok vyhlásil, že Izrael musí zabrániť hladomoru na tomto území z „praktických i diplomatických dôvodov“. OSN následne oznámila, že dostala povolenie na vstup deviatich kamiónov s humanitárnou pomocou. Koordinátor humanitárnej pomoci OSN Tom Fletcher to označil za „kvapku v mori“ a dodal, že v priebehu pondelka do Gazy vstúpilo len päť z týchto vozidiel.
Oznam o väčšej dodávke pomoci prišiel po varovaní zo strany Fletchera, ktorý v utorok pre rozhlasovú stanicu BBC povedal, že v nasledujúcich 48 hodinách môže zomrieť až 14.000 detí, ak sa k nim nedostanú zásoby humanitárnej pomoci.
Izrael v pondelok po prvýkrát od 2. marca povolil do Gazy vstup deviatim nákladným autám s humanitárnou pomocou. V pondelok 22 štátov v spoločnom vyhlásení vyzvali Izrael, aby okamžite umožnil úplné obnovenie pomoci do vojnou zničeného Pásma Gazy.
Izrael začal ofenzívu v Pásme Gazy 7. októbra 2023 v reakcii na teroristický útok Hamasu a jeho spojencov, pri ktorom ozbrojenci na juhu Izraela pozabíjali na 1200 ľudí a ďalších 251 uniesli ako rukojemníkov. Odvtedy bolo pri izraelských útokoch podľa ministerstva zdravotníctva v Gaze zabitých viac ako 53 400 Palestínčanov a vyše 121 300 ďalších bolo zranených.
Agentúra OSN pre rodovú rovnosť a posilnenie postavenia žien (UN Women) odhaduje, že viac ako 28 000 obetí od začiatku vojny tvoria ženy a dievčatá. Uviedla to v pondelok v správe s tým, že „to znamená, že každú hodinu je pri útokoch izraelských síl zabitá v priemere jedna žena a jedno dievča“.
„Medzi zabitými boli tisíce matiek, ktoré po sebe zanechali zlomené deti, rodiny a komunity,“ poznamenala. „Vo februári 2025 časopis The Lancet uviedol, že počet úmrtí v Gaze bol pravdepodobne podhodnotený približne o 41 percent. Zistenia odrážajú ako priamo nahlásené úmrtia, tak to, čo označujú za nadbytočné úmrtia, ktoré nemuseli byť zdokumentované kvôli rozpadu zdravotníckej a spravodajskej infraštruktúry,“ uviedla UN Women s tým, že k odhadom dospela pomocou tejto metodiky.
