Búrky, povodne. Čínu zasiahli aj horúčavy, namerali rekordné hodnoty

Na severe a východe Číny namerali tento týždeň rekordne vysoké teploty, ktoré na niektorých miestach presahovali aj 40 stupňov Celzia. V posledných rokoch sa ázijská veľmoc v lete stretáva s extrémnymi meteorologickými podmienkami, kedy sa striedajú horúčavy s obdobiami sucha. Zem navyše v tomto ročnom období sužujú aj výdatné dažďové zrážky a povodne, informujú tlačové agentúry.

20.05.2025 13:02
debata (2)

Mesto Čeng-čou, ktoré je metropolou provincie Che-nan a ktoré má zhruba 13 miliónov obyvateľov, patrí medzi najpostihnutejšie. Podľa štátnej televízie CCTV tam bolo v pondelok nameraných rekordných 41 stupňov Celzia. V meste Lin-čou, ktoré sa nachádza severnejšie od Čeng-čou, ukazoval teplomer ešte o viac ako dva stupne vyššiu teplotu. V meste Ša-che v provincii Che-pej dosahovala v pondelok teplota 42,9 stupňa Celzia, uviedla štátna meteorologická služba. Tieto teploty sú podľa nej najvyššie v histórii pre tento mesiac.

USA a Čína bojujú o superstíhačku
Video

Horúčavy budú pravdepodobne pokračovať do stredy. Vysoké teploty by mohli prudko klesnúť v piatok, keď meteorológovia očakávajú okolo 15 stupňov Celzia.

Čína je druhá najľudnatejšia krajina, preto je obzvlášť zraniteľná voči zmenám klímy, tvrdia miestne úrady. Štát napríklad ponúkol podporu farmárom, aby ochránil ich úrodu, píše agentúra Reuters.

horúčava, teplo, žena, ventilátor Čítajte viac Klimatická kríza v praxi? Pekelné teploty sú čoraz bežnejšie, výskum priniesol alarmujúce zistenia o tom, ako na ne reaguje ľudské telo

Čína je najväčším producentom skleníkových plynov na svete, zároveň sa ale snaží obmedziť závislosť na uhlí, a preto investuje do veternej a solárnej energie. Krajina si tiež ako jeden z cieľov stanovila znížiť do roku 2030 množstvo emisií oxidu uhličitého v pomere k hrubému domácemu produktu (HDP) o 65 percent oproti hodnotám z roku 2005. Tento zámer sa jej však podľa odborníkov zatiaľ nedarí úplne napĺňať, uviedla agentúra AFP.

Čínske lode s tajomnými mostami. Pripravené na inváziu?
Video
Facebook X.com 2 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #Čína #horúčavy