Západné tajné služby spoločne varujú pred ruskou rozviedkou: Sleduje logistické a technologické firmy, 'napichli' kamery aj na Slovensku

Západné tajné služby vrátane českých úradov v stredu spoločne vydali varovanie pred ruskými kybernetickými útokmi proti spoločnostiam zapojeným do pomoci Ukrajine, ktorá od februára 2022 vzdoruje ruskej invázii.

21.05.2025 20:18
debata (27)

Spolkový úrad na ochranu ústavy (BfV), ktorý v Nemecku plní funkciu civilnej kontrarozviedky, na svojom webe napísal, že za kybernetickými aktivitami stojí jednotka ruskej vojenskej rozviedky GRU. Uviedol to tiež český Národný úrad pre kybernetickú a informačnú bezpečnosť (NÚKIB). Pod varovaniami sú podpísané aj české Vojenské spravodajstvo a česká Bezpečnostná informačná služba (BIS).

„Za kampaňou stojí jednotka ruskej vojenskej rozviedky GRU č. 26165, známa pod označením APT28 (tiež Fancy Bear, Forrest Blizzard atď.),“ uvádza spoločné vyhlásenie tajných služieb a bezpečnostných úradov Nemecka, Česka, USA, Británie, Poľska, Austrálie, Kanady, Dánska, Estónska, Francúzska a Holandska.

Kybernetické riziká: Nákupy, platby, krádež identity, šikana. Ako sa chrániť a koľko to stojí?
Video

"Táto skupina už viac ako dva roky vedie špionážne operácie proti subjektom z obranného a dopravného sektora, zahŕňajúce leteckú, námornú a železničnú dopravu. Zasahujú tiež vládne inštitúcie a komerčné spoločnosti v členských štátoch NATO, na Ukrajine aj v susedných krajinách, "dodáva dokument.

Varovanie uvádza, že cieľom sú teraz najmä logistické a technologické firmy, ktoré sa podieľajú na pomoci Ukrajine. Útočníci využívajú okrem iného takzvané phishingové e-maily, aby získali prístup do cudzích systémov. Tam potom následne inštalujú škodlivé programy, aby mohli v cudzích sieťach ďalej pôsobiť a napríklad krásť dáta.

Jednotka GRU číslo 26165 napríklad sledovala dodávky pomoci na Ukrajinu po tom, čo získala prístup k internetovým kamerám na hraničných priechodoch, železničných uzloch, na letiskách či v prístavoch. „Z analýzy viac ako 10 000 cielených kamier vyplýva, že väčšina z nich (81%) sa nachádzala na Ukrajine. Ďalšie sa vyskytovali v Rumunsku, Poľsku, Maďarsku a na Slovensku,“ uviedol NÚKIB.

Agentúra DPA uviedla, že spomínaná jednotka GRU napadla ciele v 13 krajinách, okrem iného tiež v Česku, USA a Nemecku. BfV poznamenal, že nebezpečnosť ruských sabotáží ukázali explózie v logistickom reťazci vo viacerých európskych krajinách v júli 2024. Z týchto útokov európskej bezpečnostnej služby tiež obvinili ruskú vojenskú rozviedku GRU.

Facebook X.com 27 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #špionáž #vojna na Ukrajine